| LaviniuA a întrebat:

Sa zicem ca-s o mica artista si mai scriu asa uneori happy
Sa zicem ca postez pe un blog sau alte forumuri de literatura.

Cum as putea face sa nu fi se fure poezia de catre cititori?
Ca poate sa vina unul sa isi faca volum de versuri din ce culege de la alti amatori ca mine.

Mersi.

20 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poți să faci nimic.

| VoidEternal a răspuns:

Fiind in industria cărților îți pot spune cu mâna pe inima: "nimeni nu se îmbogățește vânzând volume de poezii.

De fapt, nimeni nu ar putea avea un venit care să-i permită să-și ducă zilele, vânzând poezii.

| LaviniuA explică (pentru VoidEternal):

Mai scriu si proza. Nici asta nu se vinde oare? Chiar ma tem sa nu isi ia unu Lambo din munca mea sad

| VoidEternal a răspuns (pentru LaviniuA):

Beletristica se mișcă altfel dar, dacă nu scrii la Humanitas, Polirom, Nemira, Litera, într-un cuvânt, editurile mari, nu aude nimeni de tine. Îți trebuie talent cu carul sa te poți întreține din scris în România.

Și din ce postezi tu aici, nu pari a fi următorul Stephen King. No offense.

| johnnny123 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ee, cum poți să spui așa ceva? Eu chiar cred că are talent...

Uite, de exemplu întrebarea asta:
"Mi-a ramas mancare intre dinti, am bagat ata dentara si degeaba. Nu a iesit. Tot simt ceva acolo. Cred ca e carne.
M-au luat anxietatile. O sa am probleme cu gingia? "

se poate transforma foarte ușor într-o poezie :

Am mâncare între dinți
Și nu pot s-o scot cu ața.
Simt că o să-mi ies din minți
Căci gingia-mi strică viața.

| LisaJulie a răspuns (pentru VoidEternal):

Lucrezi la o biblioteca, librărie sau ești scriitor?

| VoidEternal a răspuns (pentru johnnny123):

Eu scriu poezii dar poate,
Cineva le va fura,
Și apoi cu ele toate,
Lamborghini-si va lua.

Fără poezie, viața e pustiu. Se știe.

| mODIN a răspuns:

Poti face asta doar publicand propriu-zis poeziile. Daca postezi versuri pe forumuri, bloguri si comentarii, nu ai cum sa le protejezi in nici un fel.

| Mindfulness a răspuns:

Eu zic că ești troll laughing
Ești descendenta lui Eminescu? happy

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

Ala Eminuscul fata de mine laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru LaviniuA):

Scrie-mi și mie o poezie de dragoste fricoasa mica happy

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

Ham beut o cioco calda,
Si-am ragait a bere blonda.
Alea ie ierburi nu-i cacao,
Ca m-au begat in bola,
Fi-le-ar de ras dugheana.

| Mindfulness a răspuns (pentru LaviniuA):

Ai 3 de DA! Fa in așa fel să devii un brand, sa fii mândria țării. Ai sarcasm pentru o fetiță fricoasa happy
Dumnezeu/karma sa îți îndeplinească toate dorințele și visele. Am mai cunoscut poete pe aici! Nu știu de unde tot apăreți. Publica o carte fii legenda familieiwinking

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

Da mersi... ma pocneste karma uneori de imi indeplineste dorintele

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Pentru a proteja creațiile tale literare, poți lua mai multe măsuri. În primul rând, poți să ți păstrezi drepturile de autori prin înregistrarea poeziilor tale între o bază de dată specializată sau prin publicarea lor în format electronic (cu mențiunea clară a drepturilor de autor). În plus, poți folosi tehnici de marcaj digital pentru a identifica și monitoriza utilizările neautorizate ale lucrărilor tale. În plus, este recomandat să folosești platforme online de încredere care oferă opțiuni de protejare a conținutului și a drepturilor de autor. Sper ca te-am lămurit!

| LaviniuA explică (pentru vatadezahar24):

Interesant. dar habar nu am de ceea ce spui. Imi poti da exemple pentru

baza de date specializata?
publicare in format electronic, care format?
ce marcaj digital se poate folosi?

| VoidEternal a răspuns (pentru LaviniuA):

Așa e când ți se răspunde cu chat gtp.

| vatadezahar24 a răspuns (pentru LaviniuA):

Bază de date specializată cum ar fi oficiul Roman pentru drepturile de autor, nu?
În orice formar vrei tu DOCX zic ca e cel mai safe, fiind protejat prin parolă dar poți încerca și PDF cu watermark
Când spun marcaj digital mă refer la watermark (pe care îl pui în textul documentului) sunt mult mai multe tehnici dar acesta este cel mai folosit (cred ca și metadata este la fel de popular și mult mai sigur din câte știu)

| vatadezahar24 a răspuns (pentru VoidEternal):

I-am dat un articol de pe net, credeam ca e evident. Dacă ai tu un răspuns mai bun și mai informativ lămurește l chiar tu!

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Pe blog poti pune un widget sa nu se poata lua cu copy&paste si sa pui disclaimer cu proprietatea intelectuala.