| notsoslimshady a întrebat:

Salut.Am si eu niste intrebari.Am teza la romana joi si nu sunt sigur de niste chestii.
Imi puteti spune si mie pe scurt cum as putea demonstra ca romanul Mara este realist obiectiv.
Mi-ar mai trebui si trasaturile textului memorialistic, trasaturile stilului Bacovian?
Multumesc pentru viitoarele raspunsuri!

3 răspunsuri:
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!

In primul rand, romanul Mara este realist-obiectiv deoarece este construit pe doua coordonate reprezentate de zbaterea cotidiana a Marei, precum si altor personaje asemanatoare ei pentru a aduna un ban, pe de o parte, iar pe de alta parte, dragostea dintre Persida si fiul lui Hubar, Natl si evolutia in timp a cuplului din cei doi tineri.

De asemenea, Mara mai este un roman realist-obiectiv deoarece romanul reflecta in mod obiectiv o lume diversificata, dar in acelasi timp omogena, formata din targoveti cu probleme de convietuire religioasa generate de existenta mai multor etnii.

Tema romanului este reprezentata prin prezentarea eforturilor unei vaduve de a-si intretine familia formata din doi copii aflati la o varsta foarte frageda.

O alta trasatura realista este titlul romanului care va concentra actiunea in jurul personajului cu acelasi nume: Mara.

O alta trasatura realista este si folosirea cumului de detalii, precum si problematica sociala.

Trasaturile textului memorialistic :
- memorialistica este genul de scrieri care cuprinde memorii;
- realitatea este creata printr-un univers artistic nou, inconfundabil;
- caracterul fictional al lumii reprezentate;
- organizarea speciala a comunicarii, diferita de aceea a comunicarii obisnuite;
- forma lingvistica deosebita, manifestata in limbajul figurat ( figuri de stil, imagini artistice);
- textul fictional reprezinta un adevar general sub aparenta unui adevar particular;
- textul fictional se adreseaza sensibilitatii cititorului prin imagini artistice;
- itr-un text fictional, limbajul are un caracter reflexiv ( cuvintele fiind folosite cu sens figurat- conotativ-)

Trasaturile stilului Bacovian :

- modul de expunere predominant este descrierea;
- rigiditate voita a compozitiei;
- discurs care mizeaza pe forme repetitive si paralelism;
- obsesia de moarte, cenusiu;
George Bacovia este unul dintre cei mai mari poeti simbolisti romani.

Sper ca te-am ajutat!
Succes!

| notsoslimshady explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Mersi mult! Dar tot nu am prea inteles, la ce se refera cand spune "realist" la Mara? Mai exact ce inseamna realist

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru notsoslimshady):

Se refera la realitate, pe care au, torul o reflecta in viata personajelor sale din roman. El descrie viata asa cum este ea. Prin asta romanul Mara este un roman realist.