| Maximus a întrebat:

Ce carti ati mai citit in ultima vreme? As dori o lista cu carti care pot fi citie, atat in tramvai, metrou cat si in timpul liber! Va multumesc!

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In masina doar imi pun fortele sa nu mor. dar as lua convorbiri cu diversi oameni carora le citesc ce scriu. e o idee buna.
termin o carte de jung si nu ma prea iau de mana cu el

| bogdan72 a răspuns:

"Huliganii" (Eliade) - primul in lista mea de recomandari
"Vanatoarea regala" (D.R. Popescu) - dar te avertizez ca se inainteaza mai greu la inceput; e foarte buna, dar ai putea sa o incepi acasa pana ii intri in ritm
"Cismigiu&Comp." (Grigore Bajenaru) - orice varsta ai, mi se pare imposibil sa nu iti placa, desi prinde cel mai bine in adolescenta si la batranete
"Nostalgia" (Cartarescu) - oricat de laudata e (rareori un semn bun), vei fi surprins ca e chiar pe masura laudelor
"Inimile celor patru" (Sorokin) - daca n-ai mai citit Sorokin, nu te vei astepta la nimic din ce urmeaza; e cel putin ciudata, dar face toti banii si se citeste pe nerasuflate (mai degraba din curiozitate, decat din implicare emotionala)
"Notre Dame de Paris" (Hugo) - e clasica si isi merita pe deplin statutul
"Calea Victoriei" (Cezar Petrescu) - chiar daca nu e tocmai laudata de critica, are un aer interbelic dens, si, totusi, aminteste in acelasi timp de contemporaneitate
"Ochiul caprui al dragostei noastre" (tot Cartarescu) - sunt adorabile povestirile-meditatii in simplitatea si caldura lor, desi titlul e posibil sa te induca in eroare (nu e deloc ce crezi); ti-o recomand daca dispui de ceva bani (Cartarescu, daca tot se vinde in draci, macar sa fie si scump)
"Hartiile masculului" (Silviu Gherman) - desi nu ma dau in vant dupa SF-uri, romanul asta e cu mult peste orice medie (trebuie mentionat ca nu e un SF in sensul clasic; poate fi la fel de bine o parodie a unuia, o satira mascata la adresa prezentului, o antifantezie s.c.l.); nu e chiar ultrastralucit, dar banii, cel putin si-i face (iar tipul e genial, are si canal de Youtube)
"Delirul" (Marin Preda) - aventura in lumea cartilor serioase, desi cu tinta populara; te avertizez, insa, ca e groasa rau
"Sunt o baba comunista" (Dan Lungu) - e cat se poate de catchy si e foarte usor de citit, numai buna pentru metrou si tramvai
"Frumosii nebuni ai marilor orase" (Fanus Neagu) - nu e o lectura populara in zilele noastre; apeleaza la o sensibilitate si o conceptie a frumosului invechite, dar exact asta o face de remarcat: ciocnirea dintre doua sensibilitati
"Dulce ca mierea e glontul patriei" (Petru Popescu) - bestseller in vremea de liberalizare a comunismului; te prinde si nu iti mai da drumul (nu-ti imagina ca e de aventuri sau politica)
"Padurea norvegiana" (Haruki Murakami) - dupa supraapreciatul scriitor chiar nu ma omor, dar e dintre cele mai bine vandute carti ale lui; desi occidentalizata, cartea prezinta o societate japoneza heteroclita: are meritul ca, cel putin, nu te vei astepta niciodata la reactiile (sau ezitarile) personajelor
"Sfarsitul Occidentului? Spre lumea de maine" (Lucian Boia) - am zis sa fie si una care nu e literatura; e un fel de istorie contemporana, raportata la trecut, cu bataie in viitor; dupa ce o termini, te simti deodata mai inteligent

| Sadic a răspuns:

Num3re de Rachel Ward
Jurnalul unui adolescent timid
Harry Potter
Miss Peregrine
Sub aceeaşi stea
etc

| MyGoodLife a răspuns:

Cuore de Edmondo de Amicis big grin

| lullaby23 a răspuns:

"De ce iubim femeile"-Mircea Cartarescu
"Mandrie si prejudecata"
"In seara asta si pe vecie"
"Colierul reginei"

| lullaby23 a răspuns:

Daca vrei ceva mai scurt dar totusi frumos iti recomand:
"Marturisire"-Liviu Rebreanu

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

"Minunea"- J.R.Palacio
"Fata de hartie"-Guillaume Musso
Poti sa incerci si "Cei trei muschetari" de Al. Dumas daca n-ai citit-o.
"Fantoma de la Opera"-Gaston Leroux
"Numele Trandafirului"-Umberto Eco( e cam ciudata, dar poti s-o incerci)
"Mandrie si Prejudecata"-Jane Austen
"Colierul Reginei"-Al. Dumas
"Cocosatul"- Paul Feval
Ai de unde sa alegi

| EvelinaOlivia a răspuns:

"Nu plange sub clar de luna", "Uneori sub clar de luna"
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"
"Cronicile din Wardstone"
nuvela "Lostrita". thinking

| EuDeeu a răspuns:

Aici gasesti mai multe carti pentru adolescenti: https://www.google.ro/......https?/url Iar aici gasesti carti pentru toate varstele: https://www.google.ro/......https?/url

| Ghostemogirl a răspuns:

Am citit Jemima Jones din colectia Chik.

| Deliia03 a răspuns:

Citeste romanul Ion, nu o sa-ti para rau! ♥

| MonaDee99 a răspuns:

Invitatie la vals de Mihail Drumes
Anna Bolton de Louis Bromfield
O plimbare de neuitat de Nicholas Sparks
Ultimul cantec de Nicholas Sparks
Iti spun din experienta ca le-am citit si acestea sunt cu siguranta cele mai bune carti :*.

| Valerivna_Otilia_1999 a răspuns:

Le poti gasi in rusa cit si in ronina:"Между небом и землей" Марк Леви; Марк Леви "Где ты?"; Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde