| ArsenalDanea a întrebat:

Oare imi puteti recomanda va rog ceva carti? Spune-ti ce v-a impresionat pe voi la o anumita carte. nu am un anume gen, insa as prefera ceva carti gen SF sau ceva in genul "Cartea mortii egiptene", orice carti despre viata, moarta si alte chestiuni de genul. Insa orice carte e bine venita, spune-ti doar ce v-a impresionat la ea. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| WhatMeanLove a răspuns:

Maini inzestrate de Dr.Ben Carson:

-(titlul pare putin plictisitor, dar cartea nu e nici pe departe)e o carte cu un puternic impact asupra realitatii si care implanteaza in conceptia oricarui om care o citeste ideea ca exista speranta si viitorul tau e in mainile tale.Un pusti care altadata era sarac si colinda orasul Detroit ajunge un doctor deosebit care realizeaza prima operatie de despartire a gemenilor siamezi uniti in partea superioara a capului.

Dostoiewski a mai avut un impact puternic asupra mea cu cartea Idiotul.Atatea pasaje care te fac sa meditezi cu privire la viata.Sunt si o gramada de scene cu maxima tensiune(cele citite cu 'sufletul la gura").

Marile sperante de Charles Dickens e o carte foarte frumoasa.Ma uimeste in special actiunea din aceasta carte.Totul e normal ca mai apoi sa apara o stuatie surpriza complet nebanuibila.Nu stii niciodata la ce sa te astepti.Actiunea asta incepe de la pagina 100 aproximativ.

3 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Citeste Inteligenta Materiei. E scrisa de un neurolog roman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocurile Foamei de Suzzane Collins(3 volume)
Jocul lui Ender de Orson Scott Card

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti place genul SF atunci citeste cartile scrise de Isaac Asimov, in special ciclul Fundatiei, cele scrise de Frank Herbert, in special ciclul Dune, cele scrise Orson Scott Card, in special ciclul Saga lui Ender, etc. Toate titlurile acestor autori le gasesti pe ro.wikipedia.org, cautand cu numele autorului.