| Cristi6991 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti, va rog, cum se explica rolul verbelor la modul imperativ? Cum se face?

1 răspuns:
| Rakanishuu a răspuns:

MODUL IMPERATIV instituie o relaţie de comunicare directă exprimând dorinţa sau voinţa emiţătorului de a determina o acţiune ori de a o împiedica.
Valoarea stilistică a imperativului rezidă în capacitatea de exprimare a unor atitu­dini şi trăiri subiective, printr-un dublu sistem de semnale: verbale şi paraverbale (accentele afective, pauzele expresive, in­tonaţia specifică ordinului, ameninţării, îndemnului, rugăminţii, concesiei, ironiei etc.)
Ca marcă textuală a stilului direct, imperativul are rol de „teatralizare" şi, în acelaşi timp, rol de dinamizare a discur­sului personajelor („imperativul dramatic şi narativ"); alături de substantive­le/ adjectivele în vocativ reprezintă un in­dice al oralităţii stilului; în limbajul popular, poate apărea fără referire la o persoană anume=valoare generică;
Prezenţa imperativului în textul liric semnalizează discursul dialogic sau mo­nologul adresat (care poate lua forma in­vocaţiei retorice).

Sursa: http://invatamromana.blogspot.ro/......rbale.html