| DisturbeDd a întrebat:

Sunt in clasa a 11, nu prea imi place sa citesc, insa observ ca este necesar, asa ca intrebarea mea este : ce carti imi recomandati ( as preferea ceva psihologic, ceva care sa nu te plictiseasca, sa te puna sa gandesti si sa iti lase si o morala buna).
Sper sa nu o luati ca o intrebare prosteasca!
Va rog daca nu aveti un comenatriu bun de lasat abtinetiva...

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar carti interesante, citeste romane clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur"-Tadeusz Dolega-Mostowicz sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mit chell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. Lectura placuta!

6 răspunsuri:
| catalinutza20010 a răspuns:

Buna..pai ar cam trebui sa incep sa lecturezi pentru bac..http://www.admis-romana.ro/

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Jim rohn- cele 4 anotimpuri, e pentru dezvoltarea personala, pe de alta parte sunt foarte multe filmulete pe youtube desi multe sunt in engleza nesubtitrate,

| Skyglory95 a răspuns:

Incepe cu lecturile din programa de bac! Enigma Otiliei; Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi; Hanu Ancutei; Moara cu noroc; in vreme de razboi; dar daca astea te plictisesc incearca scrisa de ionel grigoriu! povestea unui ofiter roman, stagiar pe frontul din Normandia-Franta 1944! foarte frumoasa cartea si e si micuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut frate! Iti sugerez sa citesti carti dinalea, care descriu ceva din trecut, stiu si eu, Auschwitz... crede-ma nici eu nu citesc carti...nu stiu frate, pe mine astea m-au captivat, multa bafta!

| Mzq_Emy_1995 a răspuns:

Daca iti plac romanele de dragoste iti recomand Jurnalele unui vampir happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, 1984 de George Orwel, 20 de ani in Siberia, Morometii e foarte faina, chiar daca e pentru bac, iti mai recomand si altele care inca nu le-am citit insa fac parte din literatura clasica si merita citite happy

Jane Eyre, Mizerabilii, Marile sperante, Robinson Crusoe, Mandrie si prejudecata, La rascruce de vanturi, Cei trei muschetari, Anna Karenina, Peripetiile bravului soldat Svejk, Minunata lume noua, O zi din viata lui Ivan Denisovici, Procesul de Franz Kafka.

Ca sa-ti fie mai usor scrii numele la fiecare carte pe google si la sfarsit recenzie, si citesti recenziile scrise de altii, asa o sa-ti dai seama ce vrei