| Desh a întrebat:

Salut TPU! Cum scriu scriitorii cărțile? Direct pe hârtie sau pe un dispozitiv? Și ce program de scris folosesc dacă o fac pe un dispozitiv? Și dacă o fac pe hârtie cum fac cartea să arate ca cele cu scris de tipar?

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Fiecare cu preferintele lui, in general la PC, dar mai sunt unii care prefera masina de scris sau chiar si scrisul de mana. Orice program e buna, Notepad spre exemplu.
Autorul se ocupa de "manuscris", pe urma textul este corectat, este editat si la final poate fi tiparit.

| AndaAlexandra a răspuns:

De obicei in word, dar daca te prinde inspirația pe drum și nu ai laptopul la îndemână, scrii pe orice. Pe o bucată de hârtie, pe telefon...
Dacă cartea/manuscrisul este scris de mana, se poate trimite așa spre editura. O pot redacta ei în cazul în care autorul nu are posibilitatea de a o face. In cazul celor care o trimit direct la tipografie, nu știu cum se procedează.

| DontActLikeMe a răspuns:

Majoritatea de pe un PC/LAPTOP, in Word.