| ChrysChris a întrebat:

Imi zice si mie careva cum era smecheria aia cu:Sa alegi un Nr. de la 1-10, dupa asta eu iti dau tot atata, mama iti da tot atata, hotii iti fura jumatate si ramai cu? funditabig grintongue

Răspuns Câştigător
| maly00 a răspuns:

Pai, ii spui asa: gandeste-te la un nr.amama ta iti mai da inca atata.eu iti mai dau sa zicem 16[sau alt nr par]. Hotii iti fura jumatate.Ii dai mamei tale inapoi ce ti-a dat, si ramai[in cazul nostru] cu 8...adica ramane cu jumatatea numarului ales de tine
Funda?

4 răspunsuri:
| Neymar96 a răspuns:

Nr pe care ti-l da el de exemplu 4 o sa ramana jumate adica 2

| XDead a răspuns:

Deci. nu prea ma pricep la explicat. Toata chestia sta cam asa. Pui un prieten (de exemplu) sa aleaga un numar. Sa presupunem ca acesta alege numarul 6. Ii spui ca tu ii mai dai inca 4 (numarul dat de tine trebuie sa fie mereu par si cat de mare vrei tu, la sfarsit va ramane jumatatea lui). In momentul asta are 10, vine mama si ii mai da cat avea el la incaput, deci 10+6=16. Vin hotii si ii fura jumate. 16/2=8, da inapoi mamei partea ei, adica 8-6 si ramane cu 2, de fapt cu jumatate din numarul ales de tine. Sper sa fi inteles big grin

| Alexandru98 a răspuns:

Alege un număr de la 1 până la 10
aduna-l cu 4
vine mama si iți mai dă cât aveai la început
vin hoții iți fura jumătate
Răspuns final 2

| sabin89 a răspuns:

Jocurile astea sunt bune, pentru ca ii ajuta pe copii sa inceapa sa inteleaga algebra. Cineva isi alege un numar. Tu nu il stii. Il notezi cu x. Ii spui apoi ca ii mai dai tu...atat (alegi un numar de preferinta par), sa zicem 12. Pana aici ai (x + 12). Mama ii mai da o suma egala cu nr. de la inceput. Deci ai acum (2x + 12) sau 2(x + 6). Hotii fura pe jumatate. Evident, ramane (x + 6). Ii spui acum sa scada numarul initial. Ramane 6. Si gata. Deci tot ce trebuie sa retii tu este acel nr. pe care i-ai spus la inceput sa-l adauge (in cazul de fata 12), pentru ca in final va ramana jumatatea acestui nr., dupa logica aratata mai sus.