| Anonimus99911 a întrebat:

Salutare, e de ajuns sa invat pentru perioada postbelica o singura poezie? Adica Iona si Morometii? Daca pica poezie ma pune sa aleg ce vreau? Sau poate sa pice fix un autor? Ca sa nu mai invat degeaba inca o poezie, asta pentru bac.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"O singură poezie, adică Iona și Moromeții"?

Poate mă înșel, dar din câte știu eu "Iona" și "Moromeții" sunt două opere diferite și niciuna poezie. Dar poate s-au mai schimbat lucrurile de când am dat eu bacul.

| Anonimus99911 explică (pentru johnnny123):

Da, ai dreptate, am avut impresia ca Iona este poezie, de Morometii stiam, ziceam ca din cele 3 care sunt in perioada postbelica, invat morometii( roman) si o poezie(in mintea mea Iona era poezie)

| mODIN a răspuns:

Iona si Morometii nu sunt poezii laughing

| Anonimus99911 explică (pentru mODIN):

M am exprimat gresit, dar stiam si gresit, am avut impresia ca Iona e poezie si ma refeream ca invat o poezie si romanul Morometii. Am crezut ca in perioada postbelica sunt 2 poezii si morometii, si ca nu are rost sa le invat pe ambele ci doar una si romanul

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu dacă poți alege ce vrei.