| Park1Suin a întrebat:

Teai intrebat vreodata oare cum e sa fii motan? Treaba e, ca atit de usor nu e.Eu stiu.Dar hai mai bine sa va povestesc.Eu sunt motan de la oras.Si daca imi stric reputatia, credeti-ma mai bine sa nu traiesc.Un motan trebuie sa fie agil si iute.Un motan trebuie sa fie curajos si indraznet.Cind am sosit prima data la oras,stapina mea m-a pus pe scari.A plecat in casa,si cind s-a intors a venit cu o farfurie plina cu lapte.S-a aplecat si mi-a spus:
-Acest laptic e pentru tine,dragutule.
Eu i-am multumit printr-un simplu,,miau,,.Mai inspre seara, am plecat in recunoastere.Dar fara sa stiu, am intrat pe teritoriul vecine.Aceasta avea un motan batrin pe care-l chema Albu.Am dat nas in nas cu el.El a mieunat amenintator.Am facut un pas inapoi.Ma lovea cu labele.A doua zi dimineata,el a venit la mine.
-Buna pustiule.
-Mos Albu?!
-Uite ce e, cred ca ieri nu ne-am prea inteles. Dupa cum vad, nu prea stii protocolul.Nu esti de aici nu? Bine, o sa te invat eu cum sa fii motan.Prima lectie o so ai azi.Ne intalnim la apus.
Mos Albu a plecat.Iar eu, ingindurat si coplesit, am atipit intins la soare.
(continuare)

Ce parere aveti despre aceasta povestire din cartea,, IN LUMEA NECUVINTATOARELOR" Aceasta carte oare merita citita?

2 răspunsuri:
| Andeuta a răspuns:

E amuzanta insa depinde de varsta pe care o ai... Parerile pot fii diferite.

| 愛日本 a răspuns:

Pentru copii sub 11 ani, mda merge