| Dya_Diandra_2000 a întrebat:

Unde se petrece actiunea din Ciresarii vol.1?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Într-un orășel dintr-o zonă submontană ( aproximativ Cîmpulung Muscel, sau Curtea de Argeș, sau Râmnicu Vâlcea, sau Simeria, sau Orăștie).
În orice caz, autorul nu precizează numele orașului.

| corolav a răspuns:

Și apoi prin munții din împrejurimi.

| corolav a răspuns:

Pentru frostxtq
Amice, „în vacanță" e răspuns la întrebarea „cînd?" și nu „unde? ".
De ce nu încerci să pricepi?

| frostxtq a răspuns:

In vacanta.

Dan,Victor,Ionel,Maria, Lucia, Ursu şi Tic sunt cireşarii.Ei îşi fac planuri pentru a pleca într-o expediţie ştinţifică la Peştera Neagră. Această peşteră nu a fost foarte des explorată de nimeni. Tic nu poate pleca în expediţia ştinţifică deoarece tatăl lui nu-l lasă, dar copilul apelează la paznicul şcolii, moş Timofte.

| corolav a răspuns (pentru frostxtq):

Utilizatorul Dya _Diandra a întrebat „unde" și nu „cînd".

| frostxtq a răspuns (pentru corolav):

Iar eu am raspuns "In vacanta"