| Mogiojojo a întrebat:

1.Cine a compus melodia cu Hristos a înviat din morți ca tare neinspirat mi s-a parut? Și 2. Este cântată in toate limbile la creștini ortodocși sau doar la noi?

1 răspuns:
| Ganderoaica a răspuns:

La noi în românește a fost compusă de Alexandru Podoleanu, în perioada în care a început o așa zisă românizare a cântărilor bisericești, cum a fost transmisă de muzica bizantină. Lumea s-a săturat ca slujbele și tot ce ține de ortodoxie să fie în slavonă. I-a fost ușor, fiindcă muzica bizantină este bazată pe așa numitele glasuri. El a avut bătăi de cap cu armonizarea. Muzica bizantină este baza tuturor slujbelor din cadrul religiei ortodoxe, deci toți ortodoxii cântă pe baza principalului mijloc de rugăciune cântată a religiei ortodoxă.