| Ecea a întrebat:

A devenit muzica un stil de viata pentru tineretul din ziua de azi?
Da?
Nu?
Argumentati.

Eu vad pe zi ce trece tot mai multi care se axeaza doar pe un stil de muzica si cercurile lor vicioase sunt de asemenea adaptate genului respectiv de muzica.

Răspuns Câştigător
| Naoa a răspuns:

Din pacate da. Generatia aceasta chiar "traieste" muzica. Cred ca toti cand eram mici ne alegeam un model in viata din categoria artistilor. Dar cu trecerea timpului, chestia asta nevinovata s-a transformat in ceva serios... Si este pacat, deoarece cand "inca nu ai mintea coapta" crezi ca le stii pe toate si crezi ca decizile pe care le iei sunt cele mai bune. Iar cand treci de "faza" asta, incepi sa regreti ca ai plecat pe drumul gresit, iar pana la calea cea buna este mult de mers inapoi. Trist este faptul ca unii renunta sa se mai intoarca inapoi. Dar cel mai trist lucru este ca nu putem face nimic. Nu avem pe cine sa condamnam. Sa ii condamnam pe parinti? Nu ar fi corect. Sa zicem ca le interzic sa mai asculte acest gen de muzica, ca le "taie netu' ". Dar mai exista si anturajul. Poate ii interzic copilului sa mai iasa afara. Poate din acest anturaj fac parte si colegi de scoala, poate chiar de clasa. Ii interzici sa se mai duca la scoala? Nu poti. Dar nu poti nici ca sa interzici anumite genuri de muzica. In ziua de azi, ca parinte, ai mainile legate. Tot ceea ce iti ramane este sa te rogi ca, copilul tau sa nu faca aceleasi greseli ca majoritatea celor de varsta lui.

8 răspunsuri:
| Ecou a răspuns:

Si? Te incalzeste cu ceva daca zic Da sau Nu si dupa argumentez?

| ioionutbest a răspuns:

Da

| Ecea explică:

@Ecou esti patetic.
Ai dreptul la libera alegere sa raspunzi daca doresti sau nu.
Nimeni nu te obliga sa raspunzi, nu ma incalzeste cu nimic un raspuns dat de tine, vor raspunde altii cu mai mult creier sau nu care sunt interesati de subiect.

@Naoa, Foarte frumos argumentat.

| cupcake02 a răspuns:

Da, a cam devenit un "stil de viata" aceasta "muzica". Nu stiu, dupa mine stilul asta de viata e la fel de laudabil ca si muzica asta. Adica jalnic. Melodii de toata prastia mixate pe calculator, repetitive, fara pic de contributie a artistului, in care conteaza doar sa apara cateva fufe goale in videoclip simuland diverse... actiuni. Este complet lipsita de pasiune, de continut, de idei. Si pentru ca stiu ca putini gandesc ca mine, as vrea sa ii intreb de ce o melodie "de actualitate" va fi veche, expirata vara viitoare? Poate pentru ca nu are de fapt nicio idee de transmis si reprezenita doar un fundal sonor "placut"? Cat despre stilul de viata despre care spuneai tu... D-zeu cu mila

| Ecou a răspuns:

Atunci revin cu un alt raspuns! Mai sus eram nelamurit de ce ai pus o intrebare la care stiai deja raspunsu, si la fel ma intrebam care era scopul intrebarii, atata tot! Am lasat eu de inteles altceva cu raspunsul meu!winking Majoritatea tinerilor din ziua de azi nu au habar cum sa profite de viata si nu stiu sa o traiasca asa cum vor, si se agata de unii care lasa impresia ca ei stiu! Gen muzica, artistii, anturaj. etc! Salut.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Naoa, de ce zici din pacate? Raspunsu tau este total adevarat, foarte adevarat, dar de ce din pacate? Exista inca copii-adolscenti(daca vreti) care inca stiu sa faca diferenta si sa zica "aici nu, ma opresc, du-te tu daca te crezi destept", pentru ca orice are limite.E bine sa trasiesti muzica, e bine sa iti modelezi viata, intr-o anumita masura, dupa genul carel asculti, dar pana la un punct. Daca depasesti punctu, nu te mai intorci, pentru ca la varsta asat nu stii cum, iar cand vei stii, va fi prea tarziu.Si nici parintii nu ii vor ajuta, pentru ca nu vor stii.Azi, doar 2 elevi din 10-20(iar ma refer la adoscenti)mai spun acasa care e viata lor, pe la scoala, cum se mai simt, si alte chestii.Eu sunt un exemplu negativ.Pe mine ma intreaba ai mei "ceai facut azi la scoala, cum a fost" iar eu zic mplu, sec, si la sictir"binee.", dar nu e bine, nu e deloc bine cand iei 3 la mate, si astepti pan la sedinta ca mata sa afle de nota, nu-i deloc bine, sa pleci in pauza dintre civica si mate, sa te duci sa tembeti ca porcu cu aia mai mari de a de a 12-a, si cu aia mai mici dea 7ea(mentionez ca trec a noua), dupa aia sa te intorci la ore, sa faci pe dracu in patru, sa te duci acasa si sa spui "bine", iar cand afla maicata sa o vezi cum plange si tentreba daca as tea crescut, asa te-a educat, si asa mai departe.De asta trebui trasa linie atunci cand aceasta "traire", e pe punctul de a refula.Cand refuleaza, se intampla ce vam povestit mai sus.SI da, voi adultii nu puteti face aproape nimic, dar noi putem.Din pacate toti putem dar, din nou 2 din 10 adolscenti vor.Si de asta viitoru e din ce in ce mai sumbru.De asta si din cauza unui marinar betiv, care fura voturi.

| Naoa a răspuns:

@Ecea, multumesc frumos.
@FuckTheSystemFuckTheRules, Am spus din pacate pentru ca, vorba ta, sunt foarte foarte putini cei care se tin "tari pe pozitie". Cei mai multi se lasa corupti.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Aaa, aha ok, mersi ca miai explicat.