| Mogiojojo a întrebat:

Am o problema de memorie si nu îmi aduc aminte cum se numeste când canti o melodie la pian mai sus sau mai jos. Se numeste cumva ca o canti cu cateva game mai sus (jos)? Și încă ceva: cum fac ca sa pun o melodie mai sus pe pian cu vreo 4 semitonuri?

4 răspunsuri:
| Ganderoaica a răspuns:

Procedeul se numește că o cânți cu o/la octavă, ori sus sau jos.

| Ganderoaica a răspuns:

La ce zici #, cum pui o melodie mai sus#... Să înțeleg că te interesează modul de transpunere pe portativ?

| Mogiojojo explică (pentru Ganderoaica):

Da. Stiam rahaturile astea simple dar le-am uitat.
De exemplu cum fac o melodie care prima notă do sa aiba prima notă fa si sa ramana aceeași melodie.
Multumesc.

| Ganderoaica a răspuns:

Aha, tu spui că vrei să faci o temă de pe do cu variațiuni începând cu nota fa etc. (variațiuni pe o temă). În primul rând vezi în ce tonalitate ești și dacă e majoră sau minoră. Îți spun asta ca să nu-ți afecteze calitatea intervalelor atunci când faci saltul de pe nota fa.
De tonalitate îți zic fiindcă depinde câți diezi sau bemoli are tona. aia, sau dacă nu are nimic la armură.
Că e majoră sau minoră îți zic fiindcă alta are altă ordine când vine vorba de tonuri si semitonuri, cum spui tu, cealalta are altă ordine când vine vorba de tonuri si semitonuri.
Iei o foaie din caietul de muzică, pui armură, scrii toată gama, vezi dacă e majoră sau minoră și după pui între notele A-B, B-C etc, dacă e ton sau semiton și analizează și celula/fraza care îți începe de pe do (să vezi ce intervale ai acolo și câte sunt intervale in sens ascendent sau in sens descendent ). După ești atent când transpui pe fa ca să respecți distanța dintre sunetele intervalului dar și să respecte calitatea (de... mare, mică, mărită sau micșorată).
Cu plăcere. Nu-i problemă, și eu mai pățesc așa happy