| MimiPopescu a întrebat:

Am observat foarte multe intrebari de genul,, ce melodii noi mai stiti? " Chiar numai asculta nimeni trupe si interepreti precum : Phoenix, Pasarea Colibri, Valeriu Sterian sau Metallica, Iron Maiden, Guns'n'Roses? Parintii nostri ascultau asa ceva, ei au crescut cu muzica buna. Generatia prezenta e prea lenesa sa mai inteleaga versuri, sa fie patrunsi de povestea melodiei. Oare de ce?

6 răspunsuri:
| Robeert98 a răspuns:

Salut! Si mie imi plac foarte mult trupele care le-ai scris tu, si am doar 12 -13 ani. Generatia noua e prea plina de figuri si de fite, si prea plictisita sa asculte melodii vechi, dar bune. Ei cred ca daca asculta melodii noi inseamna ca sunt smecheri sau in top, sau ceva de genul. Deci concluzi la TOTI care vad intrebarea aceasta : ASCULTATI MUZICA CLASICA, MAI LASATI DIN NOILE HIT-URI!

| megadeth_5578 a răspuns:

Ei bine eu le ascult cu placere, si nu sunt singura, dar traim in Romania si uitate la mtv macar o zi sa vezi ce inseamna muzica pentru Romani. Dupa ce vrei observa, sa nu te miri ce is numa pitzi si cocalari pe strada.Plus de asta rock-ul nu este pentru prosti! Adica nu toata lumea poate asculta, si intelege totodata mesaju pieselor.

| soraGrime a răspuns:

Eu am 13 ani si ascult trupele pe care le-ai insirat si nu numai.Chestia e ca 'noile hituri' vor trece rapid, muzica asta noua este ceva doar de moment.Este doar o moda,care curand nu va mai exista.
Chiar ieri ascultam Phoenix,si a dat vara-mea buzna in camera mea,si mi-a zis:''Ce dracu asculti ma astia? Tu nu vezi ca sunt mai batrani ca bunicu? Mai asculta si tu muzica noua, ce, mereu mereu bosorogii astia''...Cand a spus 'muzica noua' nu s-a referit la rock nou',ci la house,muzica de club,rap si Bieber.E pacat,ca tinerele 'talente' sunt atat de promovate, iar cei care fac muzica cu adevarat sunt dati uitarii...
Daca asculti muzica buna, intra pe blogul meu:
http://real-music-zone.blogspot.com/

| cupcake02 a răspuns:

Ba asculta, doar ca sunt in stare sa isi caute singuri muzica. rolling on the floor

| Polaris a răspuns:

Prefer să-mi ascult muzica mea fără să se bage nimeni în ceea ce ascult. Atunci când se bagă şi mă judecă, o să câştige dispreţul meu pe viaţă.
Chiar îţi pasă ce ascultă ceilalţi?

| MimiPopescu explică:

@mhn24: Sincer nu imi pasa ce asculta altii. Dar am ramas surpinsa de fenomenul asta de indobitocire. Zilele trecute un cunoscut mi-a zis sa ascult nu stiu ce melodie ca e faina. Am ascultat si dupa l-am intrebat pe cel care mi-a recomandat-o daca el a inteles ceva din versurile melodiei. Erau cateva cuvinte care se repetau. Muzica pentru mine mereu a fost sunetul sufletului. Se pare ca acum foarte multi o trateaza ca pe un zgomot care trebuie ascultat pentru a fi,, cool". Pacat.