| OnlyHope a întrebat:

As avea nevoie de o parere despre o chitara clasica pentru incepatori, de preferat de la cei se pricep, dar accept orice parere. Am gasit pe okazii.ro o chitara clasica pentru incepatori, cu varste cuprinse intre 3 si 10 ani, iar eu am 15 :)) (dar tot incepatoare as fi ca n-am mai cantat pana acum). http://www. okazii.ro/catalog/56261451/chitara-copii-3-10-ani. html
Toate bune si frumoase, dar mi se pare exagerat de mic pretul de 70 lei pentru o chitara nou-nouta, cu tot cu cutie, pana si o coarda de rezerva. Ce explicatie gasiti pentru acest pret mic? Credeti ca e de calitate proasta? :S Si inca o intrebare. E potrivita pentru mine, o fata de 15 ani, o chitara de copii cu varste cuprinse intre 3 si 10 ani? :)) Eu vreau sa invat cateva melodii simple, deci ar fi buna o chitara pentru incepatori, dar oare pe o astfel de chitara se invata doar 2 sunete?

1 răspuns:
| Ecea a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la un magazin specializat de muzica si sa iti cumperi o chitara clasica sau acustica cum doresti noua si marime normala,nu se stie cum o primesti de pe ocazii,rupta sau crapata, etc.
Mai bine la magazin, dai 200-300 lei poate si mai putin si iti iei ceva calumea.
Sfatul meu este sa iti cumperi acustica,daca inveti pe acustica este mult mai usor pe clasica dupa pentru ca are corzile la distante mai mari cea clasica si sunt de platic.
Daca inveti pe acustica pe clasica sau electrica nu o sa ai probleme,insa invers este mai complicat.

Odata ce incepi sa inveti chitara, nu cred ca o sa vrei sa mai inveti doar cateva melodii simple, este unul din cele mai frumoase si grele instrumente.

Bafta si succes.