| kresko a întrebat:

As dori si eu un tutorial de death metal vocals in romana daca exista.Sau cat mai multe informatii despre Vocale death metal!
Gen: Growl, Grunt, Pig squeal,Guttural growl, Screamo!

Răspuns Câştigător
| Norvegianul a răspuns:

In romana nu exista, si eu am cautat. Gasesti pe net cate vrei, dar in engleza si germana.
Pig squeal-ul pe inhale e cel mai usor. Nu stiu cum sa-ti explic cum se face, trebuie sa urmaresti un tutorial video. E important sa nu tragi aerul in plamani ci in diafragma. Si e si mai important sa nu te astepti sa-ti iasa din prima, trebuie sa exersezi in fiecare zi timp de cateva luni.
Totusi o sa incerc sa-ti explic pig squeal-ul, desi s-ar putea sa nu intelegi fiindca e foarte ciudat sa-ti explic niste chestii care le faci cu vocea in scris. Incearca sa spui "o" cu o voce din ce in ce mai joasa, expirand aerul. Cand ajungi la nivelul cel mai jos nu mai expira aerul, ci trage-l inauntru ca si cum ai respira, si incearca sa zici "o". Cam la asta se rezuma squeal-ul inhale. Daca iti iese, dupa incearca sa "spui" ceva de genul "ouiiii", stii tu, ca un porc, ridicandu-ti vocea.
La growl nu prea stiu sa explic, pur si simplu... faci growl laughing Asculta niste Amon Amarth sau Behemoth, vezi cum fac Hegg si Nergal si incearca sa-i imiti. La grunt nu ma pricep.
Guttural growl face George Fisher de la Cannibal Corpse. Trebuie sa-ti cobori vocea foarte mult si sa nu incerci sa tipi. Asculta Hammer smashed face si I cum blood de la Cannibal. Screamo nu e death metal si oricum nu ma pricep.
Sper ca te-am ajutat. Cauta pe youtube tutoriale, or sa-ti fie de mai mare folos decat ce-am scris eu aici fiindca auzi cum trebuie sa faci.
Good luck!