| anonim_4396 a întrebat:

Asculta cineva pe aici muzica goth si dark wave? Daca da puteti sa imi spuneti ce trupe?

Răspuns Câştigător
| Lacrymosa a răspuns:

Hei! Cu toate ca guardian18angel a spus cam tot, uite ca ma bag si eu.
Symphonic sau goth metal: Epica, Nightwish, Indica, Rasputina, Apocalyptica, Haggard, Systers of Mercy... umm Necromantia, Northern Kings, Tarot, Rhapsody of Fire, Powerwolf si chiar daca s-a mai spus: Anathema fiindca sunt geniali!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru Lacrymosa):

Anathema o sa revina anul asta si va avea concert in Bucuresti http://www.google.ro/......http?/url

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Dark wave nu ascult, insa gothic da, desi nu pot spune ca ma omor dupa gen.
Gothic rock: Bauhaus, Lacrimosa, Nosferatu, Siouxie and the Banshees si Theatre of Tragedy
Gothic metal: Moonspell, HIM, My Dying Bride, Lacuna Coil, Sirenia, Paradise Lost si Within Temptation

| NeimaginabilA a răspuns:

Grendel interrogation leash

| guardian18angel a răspuns:

Din Goth ascult: Lacrimosa, L'Âme Immortelle, Mephisto Walz, Nosferatu, Theatre of Tragedy, After Forever, Amorphis, Anathema, Atargatis, Ava Inferi, Beseech, Cadaveria, Charon, Cradle of Filth, Crematory, Delain, Draconian, etc. Trupele contin Goth, dar si alte genuri apropiate, gen: Simphonic, Funeral, Doom, etc.

Iar din genul Dark Wave nu prea ascult, insa uite o lista interesanta: http://www.darkdb.com/eklein/catgot.html

Plus de asta, fa-ti un cont pe Last.FM. Acolo am gasit peste o mie de trupe care-mi plac, in decurs de ceva ani :)

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru guardian18angel):

Nu intreb pentru a afla neaparat trupe noi.sunt curioasa ce mai asculta altii
de exemplu ascult Diary Of Dreams,Lord of The Lost,Type O Negative, Elysion, Epica, Therion, H.I.M

| guardian18angel a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Ma rog, am aflat ca ma plictisesc un pic cam repede de Goth si m-am bagat pe Doom, si Funeral... care, parca au un pic mai multa substanta

Si poti sa te bagi linistita, Lacrymosa :p esti simpatica, totusi, ca ti-ai facut intrarea astfel happy