| lharisse a întrebat:

Ascultati rock? ce tip de rock? este pacat sa asculti rock? exista rockeri credintiosi?

12 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Asculta formatia Akissforjersey, e o formatie de rock care...surprinzator vorbeste despre crestinitate.
Si nu, nu e pacat, adica nicaieri nu spune. Doar sa nu crezi ceea ce se canta acolo. Iar prin "acolo" nu ma refer la rock in general...ci la black/deathmetal unde versurile sunt sataniste sau ateiste.
In rest ai unda verde.

| Derye a răspuns:

@anonim: bring me the horizon!

Crezi sau nu, dar cand un tip iti canta "dimonds arent forever" eu nu cred ca e satanist. BMTH n'au nici o treaba cu satanismul, ei sunt mai mult street-band.
DEATHSTARS, si ei tot asa, nu's satanisti. Nu canta despre satana. >_< cred ca e diferenta dintre DEATHSTARS - CYANIDE si DIMMU BORGIR - SATAN MY MASTER, know what I mean?

| ramilix8 a răspuns:

Mult rock. Exista rockeri credinciosi, si da, unii spun ca e pacat sa asculti rock...Eu cred ca nu e pacat sa asculti o muzica energizanta, daca ea are un mesaj pozitiv. De multe ori de poate ajuta sa depasesti niste blocaje personale. Deci, asculta rock, canta rock, ai sa faci tu singur selectia ce e "pacat" si ce nu e "pacat" din rock. Sunt versuri sataniste, dar nu tot rockul e asa. Uite, asculta Byron, cauta pe youtube Urma, Deftones, Kumm, cauta versurile si ai sa vezi ca nu e nimic anticrestin acolo. Bucura-te de muzica!

| Dutzulescu a răspuns:

Ascult rock alternativ, rockul este si un stil de viata, dar nu are de-a face cu a nu fi credincios.Nu vreau sa supar dar intrebarea este tare "naiva". Salutare.

| thealchemist a răspuns:

Nu, toti cei ce asculta rock sunt satanisti.

| PT1TP a răspuns:

Ascult rock, dar nu hard rock, nu cred ca e pacathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consum zilnic.Majoritatea tipurilor de la folk pana la death metal.
Personal nu vad nici o treaba intre muzica pe care o asculti si credinta pe care o ai.
Da exista.Eu sunt unul din exemple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol.laughing aici imi permit si eu sa-ti raspund. eu sunt rockerita de un an si jumatate si ascult rock alternativ, 5 feluri de metal(adica heavy, trash, black, shock si putin death) si folk romanesc. si nu, nu este pacat sa asculti rocklaughing cum sa fie pacat? pacate sunt altele. in niciun caz nu e pacat sa ASCULTI efectiv, pentru ca de ascultat poate sa asculte si Guta. big grin dar nu inseamna ca intelege ceva, dimpotriva. pun pariu ca ar incepe sa scuipe.hee hee este pacat sa fii satanist, sa nu crezi in Dumnezeu, daca vrei s-o luam asa, dar sa asculti rock nu este pacat, iti garantez. si nu exista rock si atat. exista rock alternativ, goth-rock, pop-rock, christian rock si uite, exista un gen muzical numit rock crestin. happy da, exista asa ceva. rock nu e egal cu satana si rau si droguri, asa cum cred manelistii. in niciun caz. happy eu sunt rockerita si sunt destul de credincioasa, in sensu' ca spun rugaciunea seara, ma inchin cand trec pe langa o biserica, ma inchin inainte sa mananc, ma spovedesc si ma impartasesc de Paste si de Craciun - deci, dahappy pot spune ca sunt credincioasa. din cand in cand, ma duc la biserica. deci, chill, ca nu e pacat sa asculti rock.hee hee asculta linistit/a. a, ma rog, ca exista si genuri de pilda death metal, care da, e satanist(cu trupe ca Dimmu Borgir, Gorgoroth etc.) sau satanic metal (de fapt, Gorgoroth canta o imbinare de satanic metal cu death metal) si chestii de-astea, da, dar eu nu ascult, sincer, asa ceva tocmai datorita orientarii mele religioase. happy ascult si ac/dc, despre care s-a vehiculat mult cum ca sunt satanisti cand au venit in Romania pe 16 mai, dar nici ei nu sunt satanisti, e doar de reclama, crede-ma. happy la fel si slipknot nu sunt satanisti pe bune. satanisti pe bune sunt tipi din trupe ca...deathstars, amorphis, anvil of doom, obscene, grief of war, prostitute desfigurment, bring me the horizon(imbinare cu screamo), brutality, cannibal corpse, sepultura etc. :d ma rog, poate ca nu toti sunt satanisti de aici dintre cei pe care i-am enumrat, dar majoritatea canta death metal imbinat putin cu satanic. eu nu ascult asa ceva. sunt o roacara credincioasa. ^^ deci, chill, asculta in pace. iubirea pentru Dumnezeu nu e facuta de-o bratara cu tepi. :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, alternativ si punk, nu, da

| vasiledumitru a răspuns:

Depinde ce fel de rock asculti, depinde care e mesajul care e transmis de piesa, de exemplu sa asculti muzica satanista, sau muzica rock care are legatura cu muzica satanista e pacat.
De exemplu mie imi place mult Aerosmith - I dont wanna miss a thing (armagedom), dar videoclipul nu imi place de loc, consider ca felul de a se comporta in videoclip e pacatos, si nu bine sa ma uit la el.
Survivor - Eye Of The Tiger si asta imi place sa o ascult, dar cand o ascult ma gandesc la rocky, la filmul rocky.
Michael Jackson - Black or White imi place mult.
Dar sa incerci sa fii echilibrat, sa fii armonios, sa nu asculti doar muzica de asta obisnuita, sa asculti si muzica ortodoxa, si uite cateva linkuri cu piese extraordinar de frumoase
http://www.youtube.com/watch?v=NwMBe6-A6dM
http://www.youtube.com/watch?v=Y7tKexc4wSM
http://www.youtube.com/watch?v=9eGqS78Jkto
http://www.youtube.com/user/vasiledumitru10#p/a/u/1/_KI8lpa6WFk
http://www.youtube.com/user/vasiledumitru10#p/a/u/2/i0Xc6c9_goE
http://www.youtube.com/watch?v=LA4rTz5Qx6M

| Ady_9137 a răspuns:

Da! de toate in afara de satanic.Nu.Da,eulaughing

| DemonicAngelofDeath a răspuns:

Este pacat sa iti faci unghiile,sa iti tai parul,sa iti vopsesti parul, sa incerci sa impresionezi prin machiaj, sa...mai continui?
ascult de la black metal, folk metal pana la dark ambient si dark wave