| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am doua întrebări pentru cei care fac muzică.
1.Pentru a înregistra o piesă este obligatoriu să ai PC sau se poate înregistra și pe Laptop?
2.Un studio personal amenajat se poate ridica la nivelul unui studio audio?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce diferente vezi intre un pc si un laptop, in asemenea caz.
Si intre un studio personal, care va fi tot audio, si intre un studio audio?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Pentru a inregistra o piesa, poate fi suficient orice inregistreaza stereo, de la 320kbs in sus. Laptopul face aceeasi treaba ca si o unitate PC, dar sunt mai mari sansele sa ai/sa montezi o placa de sunet performanta pe un PC, decat pe un laptop. Deci unitatea PC e mai potrivita, din punctul asta de vedere.
2. Un studio personal se poate ridica la nivelul unui studio profesional, cu conditia sa fie antifonat corespunzator, si sa contita scule de calitate.
Nu poti face studio decent, daca nu antifonezi camerele perfect, nu ai microfon si mixere profesionale, etc.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Laptop daca pleci mult, calatoresti. Dar acasa, PC.
Iar cu studioul. La inceput eu ma inregistram sub plapuma laughing apoi in dulap (il umpleam cu prosoape) apoi in debara, iar mai tarziu am dat 4mil si mi-am luat burete de studio.
E personal, al tau, iti faci treaba? e home studio. Ca sa'i ridici nivelul cumperi scule mai scumpe. Dar intai trebuie sa ridici nivelul tau. Tu sa devii bun si sa simti ca iti trebuie ceva mai bun.
Succes!