| Vickyy a întrebat:

AM nevoie urgenta de ajutor.Peste o saptamana este ziua scolii la care invat si urmeaza sa cant 2 piese.Si o sa le cant la microfon.Imi e teama ca la microfon vocea mea se va auzi altfel decat se aude in realitate. E posibil sa se intample asta? Mersi mult! [Funda]

Răspuns Câştigător
| ZummySchummy a răspuns:

Cu siguranta ti se va parea ca vocea ta este altfel la microfon si acest lucru se intampla pentru ca una este ce percepe urechea noastra cand cantam si alta este cum se aude de fapt. Microfonul reda cum te auzi tu de fapt. Acest lucru este valabil si pentru vorbit, nu numai pentru cantat, de aceea cand te auzi pe o inrgistrare ti se pare ca nu e vocea ta happy... Acum, referitor la cantatul in public la microfon iti pot da cateva tip-uri, pentru ca stiu despre ce e vorbawinking
1. Asigura-te ca te auzi atunci cand canti. Cu alte cuvinte difuzoarele care iti redau vocea catre sala sa nu fie in fata ta, indreptate catre sala, caci nu mai auzi nimic. Daca mai canti si acompaniata de cineva sau pe negativ, e si mai rau. Acesta este motivul pentru care trupele au monitoare (niste difuzoare orientate catre ei si care redau exact sunetul care se aude in sala).
2. Ia-ti un microfon sau niste casti cu microfon si exerseaza cu ele, pentru a te obisnui cu propria-ti voce, asa cum este ea captata de microfon si nu cum o auzi tu.
3. Fa o repetitie la fata locului, inainte de spectacolul propriu-zis
4. Ai grija la respiratie si la volumul din voce. Daca ai pasaje pe care le canti mai in forta, departeaza microfonul astfel incat sa nu spargi urechile publicului happy
5. Apropo de efectele pe voce... de obicei se pune un ecou, care te poate incurca, daca nu esti obisnuita cu el si atunci risti sa falsezi. De aceea repetitia dinaintea reprezentatiei este foarte importanta.
6. Inainte de show ar trebui sa-ti incalzesti vocea, dar cred ca asta stii deja, asa ca nu mai insist... happy
Sper sa-ti fi fost de ajutor sfaturile mele, daca mai ai intrebari legate de acest subiect, posteaza-le pe TPU happy
Multa bafta!

3 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

In primul rand felicitari, apoi nu trebuie sa-ti faci griji totul va fi bine, cu microfon se aude mai bine

| just for me a răspuns:

La microfonse aude mai bine decat in realitate happy. si eu am cantt la microfon pentru scoala, si am mai auzit si pe altii, si la un moment dat li se stricase microfonul si se auzea doar vocea lor(mrg doar randul din fata unde eram eu a auzit) si se auzea mai rau vocea lor, pentru ca microfonul face sa se auda mai. nu stiu mai bine, are diferite efecte.deci nu iti face griji, se va auzi mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.muzicanoua.me