| alexandra_7156 a întrebat:

Am o intrebare : de curand am scos un album in studioul de acasa. Deja au aparut cateva cereri. Este legal sa vand albumul? multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Nu.nu este legal.

| IsabelaBianca a răspuns:

Nu prea este legal. Uiti ca de pe urma muncii tale trebuie sa pape si statul niste bani? Eu zic sa consulti un jurist si eventual daca doresti sa iti deschizi un studio acasa sa vezi care sunt demersurile necesare pentru a intra in legalitate.

Shin
| Shin a răspuns:

Pai. daca este in totalitate creatia ta si-ti platesti taxele, nu vad de ce nu ar fi legal happy
Mult noroc, Shinwinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca albumul respectiv contine creatii proprii ori inregistrari ale unor terti artisti. Oricum ar fi(desi in cazul al doilea este mai grav deoarece incalci si drepturile de autor si te faci vinovata de piraterie) nu poti vinde legal fara a fi autorizata, inregistrata la Registrul Comertului si la Finante, intr-o forma juridica permisa de lege - persoana fizica autorizata, intreprindere familiala ori o forma juridica de societate dintre cele prevazute in L.nr.31/1990. Ai mare grija, te expui unor sanctiuni penale, pentru mai multe infractiuni.

| Florin_6699 a răspuns:

Da si daca e cu un continut explicit te sanctioneaza CNA-ul
laughing