| MarianFCD a întrebat:

As vrea sa compun o melodie cu niste prieteni, dar nu stiu cum sa incep. Daca aveti idee, care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi : compui intai versurile si apoi atasezi o coloana melodica sau invers?

Răspuns Câştigător
| sefu1234 a răspuns:

Compui cum vor c****** tale. Poti sa inceput cu instrumentalul mai intai(cel mai recomandat) si dupa cu versurile. Daca incepi cu versurile si te trezesti ca nu gasesti un riff anume pe ele or sa te apuce toti dracii. Ai grija cand compui versurile cum faci. Mai intai pe o foaie noteaza-ti un motto(optional). Dupa scrie titul(subiectul piesei) Dupa noteaza toate cuvintele care iti vin in cap legat de subiect. Chiar si unele care sunt in afara lui. Pentru a face piesa mai interesanta incearca sa gasesti niste neologisme sau niste versuri banale, dar ca sa sune perfect. Spre exemplu: alternosfera "frecventa-n vid" "albastre flori de mai" "Mai aproape/ Sa m-auzi mai bine." Cel putin ei la versuri se descurca foarte bine si sunt geniali. Cand faci partea instrumentala aveti grija, nu faceti versurile inainte de a gasi o linie melodica cu solistul/solista. Ei trebuie sa gaseasca linia melodica pentru ca asta-i unul din scopurile lui. Eventual sa te ajute si la versuri pentru ca el/ea canta si totusi ei simt cel mai puternic melodia. Succes in continuare, stay metal si ne auzim \m/ sper ca te-am ajutat

9 răspunsuri:
| MarianFCD explică:

Corect, asa imi spuneam si eu, dar totusi parca nu stiu cum sa pornesc, imi trebuie ceva mai cert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu compun in ambele feluri, depinde cum am inspiratie happy Nu cred ca exista vreo regula in a compune o melodie, trebuie sa o compui asa cum simti. Parerea mea.

| Aimy a răspuns:

Buna,vrei sa compui o melodie? As vrea sa-ti dau un sfat:in primul rand,,Muzica se simte nu se invata,,; daci melodia nu trebuie facuta din obligatie ci din sentimente. Daca privesti cu adevarat tot ce ti se intampla in jur,si ai anumite sentimente:entuziasm,fericire, suparare, dezamajire, etc., atunci descarca-te in muzica si transforma ceea ce simti intr-o melodie.Nu chiar ceea ce simti spre exemplu,, Sunt fericit ca am luat un 10 la geografie,,; nu, nu asa! Descarca-te sentimental, si sigur va iesi ceva frumos.Tu ce crezi ca fac compozitorii; eu asa cred ca fac! Referitor la,, pasii,, care trebuiesc urmati pentru a compune:nu exista! Nu trebuie sa urmezi pasi ci trebuie doar sa ai inspiratie si asta totata lumea o ara dar ca trebuie sa invete cum sa si-o descopere.Ce trebuie sa compui mai intai? Pai eu ti-as spune ca poti pe ambele parti:daca faci un ritm din nimic il poti perfectiona mai tarziu, sau poti mai intai sa compui versurile.Succes!

| MarianFCD explică (pentru Aimy):

Multumesc de raspuns si scuze de intarziere, a trecut aproape un an de cand n-am mai intrat. Intr-adevar, am ajuns si eu la concluzia asta. Referitor la muzica, daca esti si tu pe aceeasi lungime de unda, mi-ar placea sa vorbim mai mult despre asta! happy

| Gunaru_Vasilica_1990 a răspuns:

Te ajut eu pentru ca eu sunt foarte buna la compus melodii

| Gîrlescu_Marius_2001 a răspuns (pentru Gunaru_Vasilica_1990):

Ma ajuti si pe mine te rog?, da-mi mesaj pe Facebook : Marius Gîrlescu.

| DELIA2009 a răspuns:

Compui versurile mai intai :*