| Claudia_4756 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu si eu ce semnifica numele melodiei rihannei S&M pentru ca am auzit ca in unele tari numele esti schimbat si in altele interzis ce este asa de vulgar?hee hee

Răspuns Câştigător
| monikaaaaaaaaa a răspuns:

Nu este SEx&moneyhee hee

S&M inseamna sadism si masochism, sau termenul combinat – sadomasochism. Un sadic obtine placere din a-i provoca altuia durerea, iar un masochist din a simti durerea sau a fi umilit. Aceste termene sunt folosite adesea in asociatie cu altele precum "dominare si subordonare" sau "sclavie si disciplina". Toate aceste termene definesc un act sexual ce are loc sub forma unul joc de rol cu schimb de putere intre parteneri. Aceste activitati au loc sub forma molestarii fizice sau pedepsei psihologice. Este jocul de a oferi si a prelua controlul in actul sexual sau in activitati cu conotatie sexuala.

Se crede ca originea cuvantului "sadism" provine di Franta secolului al 19-lea si poarta numele Marchizului de Sade ale carui carti "Justine" au indignat opinia publica prin descrierea amanuntita a torturii si durerii. Cuvantul "masochism" la randul lui, si-ar avea originea in numele lui Leopold von Sacher-Masoch faimos pentru cartea "Venus in Blanuri" in care a schitat portretul unei femei frumoase, imbracata in blana, avand un bici ca simbol al puterii.

Dinamica puterii este adesea o parte a sexului, fie ca suntem constienti de asta sau nu. Oamenii ce practica S&M sau alte activitati de acest gen simt placerea din jocul cu acea putere. Oricat de ciudat ar parea, acest tip de activitate poate fi sanatoasa, atat timp cat ambii parteneri isi dau consimtamantul. Oamenii ce se angajeaza in activitati de tipul S&M intr-un mod sanatos, comunica unul cu celalalt, isi impartasesc fanteziile, dorintele precum si limitele fiecaruia.

Acordul mutual este ceea ce diferentiaza S&M de abuz sau asalt, in acelasi mod in care acordul diferentiaza sexul de viol. Sadomasochismul cuprinde interactiuni fizice si psihologice si poate provoca durerea, dar nu si prejudicii fizice sau emotionale. Intradevar, se pot intampla si accidente in timpul jocurilor sadomasochiste, la fel ca in oricare alte activitati sexuale, dar nu este acelasi lucru cu abuzul. Pentru unii, S&M poate creste placerea sexuala si poate aduce la suprafata complexe psihiologice de putere, prezente intotdeauna in mintea umana. Increderea joaca un rol foarte important in activitatile sado-masochiste. Unii se refera la S&M ca senzualitate si mutualitate. Partenerii trebuie sa vorbeasca unul cu celalalt inainte de a incepe un joc pentru a invata ce ii place fiecaruia, ce le-ar placea sa incerce si ce nu ar vrea sub nici o forma sa faca.

Daca nu esti sigur unde sa tragi linia, incearca sa explorezi fiecare amanunt in imaginatie inainte de a trece la actiune. Daca in fanteziile tale mergi dincolo de propriile limite comportamentale este in regula pentru ca asta si sunt fanteziile: un test mental al limitelor. Daca fanteziile tale iti provoaca repulsie pentru ca ti-e frica ca s-ar putea sa actionezi conform lor, aceasta este o informatie foarte importanta despre tine si limitele tale. Tine minte ca tu detii controlul. Daca nu ai control atunci nu este S&M.

Sadomasochismul este un subiect foarte controversat. Unii spun ca poate fi foarte placut pentru ca aduce la suprafata probleme de putere ce sunt prezente in toate relatiile, altii sunt de parere ca nu este normal ca oamenii sa-si doreasca sa exprime aceste probleme intr-un mod atat de explicit. Ideea principala este ca sunt multe lucruri care par ciudate pentru o persoana dar pot fi foarte excitante pentru o alta. Atat timp cat se desfasoara in siguranta, este legal si ambii protagonisti isi ofera consimtamantul, nu este nimic anormal in a explora si aceasta forma de sexualitate.

1 răspuns:
| yaVanilla a răspuns:

Sex&Money