| Vero1996 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu mai multe amanunte despre copilaria lui Kesha.

Fundita

Răspuns Câştigător
| slowmotion90 a răspuns:

Kesha Rose Serbet (n. 1 martie, 1987) cunoscută sub numele de Kesha sau Ke$ha, este o cântăreaţă americană. A atras atenţia industriei muziciane după ce a colaborat cu Flo Rida în single-ul Right Round, care a debutat în numărul 1 în Billboard Hot 100. În 2010 sa lansat primul ei album de studio, numit Animal.

Primii ani

Kesha sa născut în San Fernando Valley, California. Mama sa, Pebe Sebert, era scriitoare şi căntareaţă, şi a luptat greu să întreţină pe Kesha şi fratele ei, Lagan. În 1991 familia s-a mutat în Nashville, Tennessee. Kesha a mers la Universitatea Belmont, dar a renunţat la vărsta de 17 ani ca să se mute în Los Angeles, California. După câteva luni a fost descoperită de Dr. Luke şi Max Martin, şi a mers în New York pentru a începe să lucreze în primul ei album.
[modifică] 2009 - prezent: "Right Round" şi Animal

În 2009 Kesha a cântat împreună cu Flo Rida pentru single-ul "Right Round" al acestuia. Mai târziu, aceasta a semnat un contract cu RCA Records, lansând single-ul "TiK ToK" care a avut un succes comercial foarte mare, intrănd pe numărul 1 din unsprezece ţări.

Pe 1 ianuarie 2010 a fost lansat primul ei album de studio, numit Animal.

Nume naştere Kesha Rose Serbet
Alte nume Ke$ha
Data şi locul naşterii 1 martie 1987
United States San Fernando Valley, Los Angeles, California, Statele Unite ale Americii
Gen muzical Pop, Dance, electronica
Ocupaţie compozitoare,cântareaţă
Instrument(e) vocal
Ani de activitate 2005 - prezent
Case de discuri RCA Records
Website www.KeshasParty.com

Kesha Sebert Rose (născut la 1.3.1987), [3], mai bine cunoscut în primul rând prin Kesha numele ei ( juca / ˈ ca ɛ ʃ ə / KESH -ə , stylized Ke$ha ), is an American pop singer, rapper and songwriter. / ca ɛ ʃ ə / KESH-ə , stilizat Ke $ ha), este o cântăreaţă pop americană, rapper-ul si compozitoare. Her debut single, " Tik Tok ", released in late 2009, reached number one in eleven countries and set the weekly records for digital downloads of a female artist [ 4 ] and total Top 40 Mainstream airplay in the US. [ 5 ] By reaching the top in 2010, the song also became the first Billboard Hot 100 number one of the decade [ 6 ] and the longest running number one debut single by a female artist since 1977. [ 7 ] Debutul ei single, " Tik Tok ", lansat la sfârşitul anului 2009, a ajuns numărul unu în unsprezece ţări şi a stabilit contabilizează, săptămânal, pentru download-uri digitale a unui artist de sex feminin [4] şi totale in Top 40 Mainstream difuzat în SUA. [5] Prin atingerea de top în 2010, piesa a devenit de asemenea primul Billboard Hot 100 numărul unu a deceniului [6] şi cea mai lungă de funcţionare un număr de debut unic de un artist de sex feminin din 1977. [7]

At the age of eighteen, Kesha was signed to Dr. La vârsta de optsprezece ani, Kesha a fost semnat la Dr. Luke 's record label and publishing company. [ 8 ] Although an active musician since 2005, singing background vocals and writing songs for other artists, her breakthrough only came in early 2009 after appearing on Flo Rida 's number one single " Right Round ". Luca e casa de discuri si editura. [8] Deşi un muzician activ din anul 2005, voce de fundal şi cântând cântece scris pentru alti artisti, descoperire numai ei au venit la începutul anului 2009, după care apar pe Flo Rida numărul s "un singur" Right Round " . Before being brought to RCA Records , she had amassed an extensive social media following that was factored in for the promotion of her debut single and album. [ 9 ] Her debut album, Animal , was released in early 2010 and debuted at number one in the US. [ 10 ] Kesha will open for Rihanna 's Last Girl on Earth tour later that year. Înainte de a fi adus la RCA Records , ea a acumulat o vastă următoarele social media, care a fost luat în pentru promovarea debutul ei single şi album. [9] ei album de debut, animală , a fost lansat la începutul anului 2010 şi a debutat la numărul unu în SUA. [10] Kesha va deschide pentru Rihanna s " Ultima Fata de pe Pamant tur mai târziu în acel an.
Contents Conţinut
[hide]

* 1 Life and career 1 Viaţa şi cariera
o 1.1 Childhood and youth 1.1 Copilăria şi tinereţea
o 1.2 Career beginnings: 2005–08 1.2 Începuturile carierei: 2005-08
o 1.3 Breakthrough: 2009 1.3 Breakthrough: 2009
o 1.4 Commercial success: 2010–present 1.4 Succesul comercial: 2010-prezent
* 2 Philanthropy 2 Filantropia
* 3 Image and artistry 3 Imaginea şi măiestrie
o 3.1 Influences 3.1 Influenţe
o 3.2 Themes and genre 3.2 Teme şi genuri muzicale
o 3.3 Vocal style 3.3 Vocal stil
* 4 Discography 4 Discografie
* 5 Awards and nominations 5 Premii şi nominalizări
o 5.1 Eska Awards 5.1 Premiile Eska
o 5.2 MuchMusic Video Awards 5.2 MuchMusic Video Awards
o 5.3 Teen Choice Awards 5.3 Teen Choice Awards
o 5.4 World Music Awards 5.4 World Music Awards
* 6 See also 6 A se vedea, de asemenea,
* 7 References 7 Bibliografie
* 8 External links 8 Legături externe

Life and career Viaţa şi cariera
Childhood and youth Copilăria şi tinereţea

Kesha was born in the San Fernando Valley of Los Angeles to Pebe Sebert, a singer and songwriter. Kesha sa născut în San Fernando Valley din Los Angeles pentru a Pebe Sebert, o cântăreaţă şi compozitoare. Pebe, a single parent, struggled financially while supporting Kesha and her older brother, Lagan, at the time and they had to rely on welfare payments and food stamps to get by. [ 1 ] She would look after then infant Kesha onstage while performing. [ 11 ] Pebe moved the family to Nashville , Tennessee in 1991 after securing a publishing deal. Pebe, un singur părinte, în timp ce se luptau de sprijin financiar Kesha şi fratele ei mai în vârstă, Lagan, la momentul respectiv şi au trebuit să se bazeze pe plăţile de bunăstare şi ştampile de alimentare pentru a obţine de către. [1] Ea ar arăta după apoi sugar Kesha pe scenă în timp ce performante. [11] Pebe a mutat familia la Nashville , Tennessee, în 1991, după a obţine un contract de publicitate. She often brought Kesha and her brothers, Lagan and Louis, along to recording studios [ 1 ] and encouraged Kesha to sing. [ 12 ] Ea a adus adesea Kesha si fratii ei, Lagan şi Louis, de-a lungul pana la studiouri de înregistrare [1] şi a încurajat Kesha să cânte. [12]

The Sebert family was featured in an episode of The Simple Life in 2005. [ 13 ] Kesha was already working on her music by then. [ 14 ] Pebe had taught Kesha how to write songs and they would often write together when she returned home from high school. [ 15 ] She described herself in an interview as being "very studious" in high school; she would often drive to Belmont University to listen in on Cold War history classes after school and achieved "near perfect" SAT scores. [ 15 ] However, she dropped out at the age of seventeen and earned her GED later, [ 16 ] after being convinced by Dr. Luke and Max Martin to return to Los Angeles and pursue a music career. Familia Sebert fost prezentate într-un episod de viata simplu, în 2005. [13] Kesha a fost deja de lucru pe muzica ei de atunci. [14] Pebe predase Kesha cum se scrie cântece şi le-ar scrie de multe ori împreună, atunci când ea sa întors acasă de la liceu. [15] Ea însăşi descris într-un interviu ca fiind "foarte studios" în liceu; ea ar conduce adesea la Universitatea Belmont pentru a asculta pe la Războiul Rece orelor de istorie de la şcoală şi a realizat "aproape perfecta" SAT scoruri. [15 ] Cu toate acestea, ea a renunţat la vârsta de şaptesprezece şi a câştigat-o GED mai târziu, [16] după ce a fost convins de către Dr. Luke şi Max Martin pentru a reveni la Los Angeles şi a urma o carieră muzicală. They had received Kesha's demo after Pebe passed it to a friend at BMI and were impressed. [ 17 ] Ei au primit demonstrativă a lui Kesha Pebe după ce acesta a trecut la un prieten la IMC si au fost impresionati. [17]
Career beginnings: 2005–08 Inceputurile carierei profesionale: 2005-08

At the age of eighteen, Kesha was signed to Luke's own label and music publishing company. [ 8 ] Luke and Kesha later became estranged, with Kesha eventually signing with David Sonenberg 's management company, DAS Communications Inc. in 2006. La vârsta de optsprezece ani, Kesha a fost semnat la propriile etichetei Luca şi publicarea companie de muzică. [8] Luca şi mai târziu a devenit Kesha înstrăinat, cu Kesha în cele din urmă semnând cu David Sonenberg e societate de gestionare ", DAS Communications Inc în 2006. They were tasked with obtaining a major label record deal for her in a years time. [ 18 ] She worked with several top writers and producers while at the company and credits the creation of her beat-driven sound to a co-writing session with Greg Wells . [ 8 ] She also co-wrote The Veronicas ' single, " This Love " with Toby Gad . [ 19 ] Her songs were used on Degrassi: The Next Generation , [ 20 ] The Hills , [ 21 ] [ 12 ] Teen Cribs [ 22 ] [ 23 ] and My Super Sweet 16 as well. [ 24 ] Ei au fost însărcinat cu obţinerea unui important acord de discuri pentru ea într-un timp de ani. [18] Ea a lucrat cu mai mulţi scriitori de top şi producătorii în timp ce la compania de credite şi crearea de beat-condus de sunet ei la o sesiune de co-scris cu Greg Wells . [8] Ea de asemenea, co-scris Veronicas "single," This Love "cu Toby Gad . [19] cântecele ei s-au folosit pe Degrassi: Generaţia următoare , [20] Hills , [21] [12] Teen Patut pentru copii [22] [23] şi My Super Sweet 16 , de asemenea. [24]

Kesha moonlighted as a waitress and a telemarketer to make ends meet while furthering her music career in the studio. [ 25 ] When she first arrived in Los Angeles, she had the opportunity to sing background vocals for Paris Hilton 's single, " Nothing in This World ," which led to a later incident in which she vomited in Hilton's closet. [ 14 ] Kesha had also wanted Prince to produce her music, so she located and trespassed into his Beverly Hills home. Kesha moonlighted ca o chelnerita si un telemarketer să se încheie întâlni totodată muzică cariera in studio. [25] Când a ajuns în Los Angeles, ea a avut posibilitatea de a cânta voce de fundal pentru Paris Hilton e unic, " Nimic din Acest World ", care a condus la un incident mai târziu, în care ea a vomitat în dulapul lui Hilton. [14] Kesha ar fi vrut, de asemenea, Printul de a produce muzica ei, asa ca sa situat si gresit sa în Beverly Hills acasă. Once discovered, she was thrown out, but not before she left her demo with Prince, who did not contact her afterward. Odată descoperit, ea a fost aruncată afară, dar nu înainte de a plecat ei demonstrativă cu Prinţul, care nu au ei de contact după aceea. She later remarked that, "I felt it was harmless at the time, but looking back it was pretty psychotic." [ 26 ] She appeared in the video for Katy Perry 's single, " I Kissed a Girl ." Ea a mai târziu a remarcat că, "am simtit ca era inofensiv la acea dată, dar uitându-spate a fost destul de psihotice". [26] Ea a apărut în videoclipul pentru Katy Perry e single, " I Kissed a Girl ". Her appearance in the video arose due to her friendship with Perry; they met frequently as aspiring pop singers in Los Angeles and shared many musical collaborators. [ 27 ] apariţia ei în film se datora prieteniei ei cu Perry, s-au întâlnit frecvent ca aspiră cântăreţi pop în Los Angeles şi împărtăşite muzicale mulţi colaboratori. [27]

In 2008, DAS attracted the attention of Kara Dioguardi , who wanted to sign Kesha to Warner . În 2008, DAS atras atenţia de Kara DioGuardi , care a vrut să semneze Kesha la Warner . The deal fell through due to existing conflicts with Kesha's contract with Dr. Luke's label. Afacerea a căzut din cauza conflictelor prin existente cu contract de Kesha cu eticheta Dr. Luke. She terminated her contract with DAS in September and reunited with Luke. [ 18 ] She later sang background vocals for Britney Spears ' song "Lace and Leather". [ 2 ] Ea a reziliat contractul cu ei DAS în septembrie şi sa reunit cu Luca. [18] A cântat mai târziu voce de fundal pentru Britney Spears piesa "Dantele si piele". [2]
Breakthrough: 2009 Breakthrough: 2009

Kesha gained exposure in the mainstream media in early 2009 after appearing on Flo Rida's number one single, "Right Round." [ 28 ] The collaboration was called "an accident" by Kesha; [ 29 ] she had walked into a recording session with Flo Rida and Luke, who was producing the song. Kesha câştigată de expunere în mass-media mainstream, la începutul anului 2009, după care apar pe numărul unu singur Flo Rida lui, "Dreptul Round". [28] de colaborare a fost numit "un accident" de Kesha; [29], ea a intrat într-o sesiune de înregistrare cu Flo Rida şi Luca, care a fost producătoare de cântec. Flo Rida had wanted a female voice for the song, Kesha was then suggested for the part by Luke. Flo Rida a vrut o voce de sex feminin pentru cântec, Kesha a fost sugerat apoi pentru partea de Luke. Flo Rida liked the end result so much that they did two more songs. [ 3 ] Flo Rida a placut rezultatul final atât de mult încât au făcut două cântece mai multe. [3]

Kesha is not credited for her feature on the US release of "Right Round" [ 8 ] and did not collect any money for the part. [ 28 ] She also refused to appear in the video; she explained in an interview that, "if you want to be a legitimate artist, it's more important what you say no to. I knew he would want me to be some sexpot, shake my booty, and whatever." [ 30 ] Kesha continued to live on a meager income, which inspired the dollar sign in her stage name. Kesha nu este creditată pentru caracteristica ei cu privire la eliberarea din SUA "Right Round" [8] şi nu a colecta bani pentru acea parte. [28] Ea a refuzat de asemenea să apară în film, a explicat ea într-un interviu că, "dacă vrei sa fii un artist legitime, este mai important ceea ce spune nu. Ştiam că ar vrea să fie unele sexpot, se agită prada mea, şi oricare ar fi. " [30] Kesha a continuat să trăiască pe un venit de post, care a inspirat Semnul dolar în numele de scena ei. She states that it was meant to be ironic, in that she "actually [stood] for the opposite of putting a lot of emphasis on money." [ 14 ] Ea afirmă că a fost menit să fie ironic, în sensul că ea "de fapt [era] pentru opusul a pune un accent deosebit pe bani". [14]
Kesha performing at The Echo in 2009. Kesha desfăşoară la Echo în 2009.

Soon after, Kesha signed a multi-album deal [ 9 ] with RCA Records through Luke's imprint, after being sought after by many major labels. [ 8 ] She made her official stage debut at that year's Lollapalooza as part of the BMI stage, with Time Out Chicago saying that the set "left the audience wanting more," comparing it to crack cocaine. [ 31 ] She later graced the cover of Women's Wear Daily . [ 31 ] In September, the former lead singer of punk band The Actual , Max Bernstein , was hired as her bassist. [ 32 ] She supported Calvin Harris on tour in the UK [ 27 ] and toured with Mickey Avalon in the US. [ 31 ] Curând după aceea, Kesha semnat un album afacere multi [9] cu RCA Records prin intermediul lui amprenta Luca, după ce a fost căutat de importante multe etichete. [8] Ea a făcut oficial debutul scena de la acel an Lollapalooza , ca parte a etapei a IMC, cu Time Out Chicago, spunând că setul ", a lăsat publicul să vrea mai mult", se compară la spre crack cocaina. [31] Ea a graced mai târziu acoperirea 's Wear femei zilnic . [31] În septembrie, solistul fosta trupa punk real , Max Bernstein , a fost angajat ca basistul ei. [32] Ea a susţinut Calvin Harris în turneu în Marea Britanie [27] şi turnee cu Mickey Avalon în SUA. [31]

Kesha's debut single, "Tik Tok", had been released digitally in the US in early August, and was sent to radio two months later in October. Kesha de debut unic ", a Tik Tok", a fost lansat digital în SUA la începutul lunii august, şi a fost trimisă de radio două luni mai târziu, în octombrie. Her label noticed her strong following on social media when negotiating her contract and relied on viral marketing to build a following for the song, offering the song as a free stream on MySpace as early as July. [ 9 ] In 2009, Kesha had also co-written the title song for Miley Cyrus ' The Time of Our Lives EP [ 33 ] and made an appearance on Pitbull 's album. [ 34 ] eticheta ei observat puternic după ea pe social media atunci când se negociază contractul său şi invocată de marketing viral pentru a construi un text pentru piesa, oferind cântec ca un flux gratuit de pe MySpace cât mai devreme iulie. [9] În 2009, a avut, de asemenea, co Kesha -scris titlul piesei pentru Miley Cyrus " timp din viata noastra PE [33] şi a făcut un aspect pe Pitbull albumului ". [34]
Commercial success: 2010–present Succesul comercial: 2010-prezent

A number one placing in New Zealand for "Tik Tok" in October 2009 gave Kesha her first number one; [ 19 ] this was followed by number one positions in ten other countries. Un număr de o introducere în Noua Zeelandă pentru "Tik Tok" în octombrie 2009 a dat primul Kesha numarul ei de unu; [19] Acesta a fost urmat de un număr de poziţii în alte zece ţări. It reached the top of the Billboard Hot 100 in 2010, becoming the first number one of the decade. [ 6 ] For its second week at number one on the chart, the song set the weekly record for the most digital downloads of a female artist and became the second best-selling single in a week, after "Right Round", by shifting 610,000 copies. [ 4 ] At its fifth week at the top, it broke the record for the highest weekly total Top 40 Mainstream airplay record. [ 5 ] Spending nine weeks at number one, "Tik Tok" became the longest running number one debut single by a female artist since Debby Boone 's 1977 single " You Light Up My Life ". [ 7 ] Acesta a ajuns în topul Billboard Hot 100 în 2010, devenind primul număr unul dintre deceniu. [6] pentru a doua saptamana de la numărul unu de pe diagramă, cântecul a stabilit un record pe săptămână timp de descărcări digitale cele mai multe dintre unui artist de sex feminin şi a devenit al doilea cel mai bine vândut single într-o săptămână, după ce "dreapta rotunde", prin deplasarea 610,000 de exemplare. [4] La cincea saptamana de la început, ea a doborat recordul pentru cea mai mare totalul săptămânal Top 40 Mainstream difuzat înregistrarea. [ 5] Cheltuielile nouă săptămâni la numărul unu, "Tik Tok" a devenit cea mai lungă de funcţionare un număr de debut unic de un artist de sex feminin, deoarece Debby Boone s "1977 single-ul" Tu Light Up My Life ". [7]

Kesha's debut album, Animal , was released on January 5, 2010 in the US to mixed reviews from music critics. Rolling Stone called the album "repulsive, obnoxious and ridiculously catchy." [ 15 ] It debuted at number one in the US, selling 152,000 copies with 76% of sales coming from digital outlets, the largest weekly digital percentage share for an album at number one. [ 10 ] Second single, " Blah Blah Blah " managed to debut on the charts in the US, Canada and Ireland before being announced as the next single due to strong digital sales following the release of the album. [ 35 ] [ 36 ] [ 37 ] By March, Animal had sold a million copies worldwide with half of the sales coming from digital downloads. [ 9 ] 's album de debut Kesha, animală, a fost lansat pe 5 ianuarie 2010, în SUA pentru recenzii mixte de la criticii de muzică. Rolling Stone a numit albumul "respingator, respingător şi ridicol de uşor de reţinut." [15] A debutat la numărul unu în SUA, de vânzare 152 de mii de exemplare, cu 76% din vânzări provin de la prizele digitale, cea mai mare cota procentuală digitale pe săptămână pentru un album de la numărul unu. [10] al doilea single, " blah blah blah "a reusit sa isi faca debutul pe topurile din SUA, Canada şi Irlanda înainte de anunţate ca fiind unică, datorită vânzărilor puternice în urma digitale lângă lansarea acestui album. [35] [36] [37] Prin martie, animale a vândut un milion de exemplare în întreaga lume, cu jumătate din vânzări provin din download-uri digitale. [9]
Kesha at MuchMusic Video Awards rehearsal in 2010. Kesha la repetitii MuchMusic Video Awards din 2010.

Kesha presented with Justin Bieber at the 52nd Grammy Awards in February [ 38 ] and performed on American Idol in March. [ 39 ] She made her debut Saturday Night Live appearance as the musical guest in April. [ 40 ] "Tik Tok" was featured in the opening sequence for The Simpsons episode " To Surveil With Love " where the entire cast lip-synced to the song, [ 41 ] making it the first time that the series has forgone its traditional opening theme for another song since its creation. [ 17 ] Kesha prezentate cu Justin Bieber la 52 premii Grammy , în februarie [38] şi se efectuează la American Idol martie. [39] A debutat la Saturday Night Live aspectul ca oaspete muzicale în luna aprilie. [40] "Tik Tok" a fost Featured în secvenţa de deschidere pentru The Simpsons episodul " Pentru a Surveil With Love ", în cazul în care întregul buza turnat sincronizate la melodia, [41], ceea ce face prima dată că seria a renunţat tradiţionale tema sa de deschidere pentru un alt cântec de la crearea sa. [ 17]

In May, Kesha's former managers from DAS filed a lawsuit seeking $14 million in damages from Kesha and $12 million from Dr. Luke for commissions on her RCA record deal, alleging that she squeezed them out of her career under pressure from Luke. În luna mai, foşti administratori ai Kesha de la DAS intentat un proces care solicită 14 milioane dolari în daune de la Kesha şi 12 milioane dolari de la Dr. Luca pentru comisioane pe Deal casa ei de discuri RCA, întemeiat pe faptul că ea le stoarse din cariera sub presiune de la Luca. Kesha's lawyer, Charles Ortner, said she was entitled to end her relationship with the firm for failing to "get [her] a major-label record deal in a year" and that they had nothing to do in her eventual signing with RCA. [ 18 ] avocatul lui Kesha, Charles Ortner, sa declarat dreptul să pună capăt relaţiei sale cu firma pentru că nu a "obţine [] ei o casa de discuri deal-major într-un an" şi că acestea au avut nimic de a face în cele din urmă semnarea ei cu RCA. [ 18]

Kesha was featured on two top ten singles by Taio Cruz and 3OH!3 . [ 42 ] [ 43 ] She will also be an opening act along with Travie McCoy on the North American leg of Rihanna's Last Girl on Earth tour and will perform for the revival of Lilith Fair . [ 17 ] Kesha fost prezentate pe două zece single de top de Taio Cruz şi 3OH 3! . [42] [43] Ea va fi, de asemenea, un act de deschidere, împreună cu Travie McCoy pe american picior de nord a trecut Girl's Rihanna pe tur Pamant si va concerta pentru revigorare a Lilith Fair . [17]
Philanthropy Filantropie

Kesha organized a benefit concert held on June 16, 2010 to help victims of the May 2010 Tennessee floods from her hometown Nashville. [ 44 ] She also donated 1,000 pounds of dog food to a local animal shelter for pets abandoned in the flood. [ 45 ] She explained the motivation behind the benefit "Nashville helped shape me as an artist and as a person and my love for this city is beyond words. I will continue to do anything I can to help rebuild this city and support the families and animals who have been affected by this tragedy." [ 44 ] Kesha a organizat un concert de binefacere a avut loc la 6.16.2010 pentru a ajuta victimele inundaţiilor mai 2010 Tennessee din Nashville ei natal. [44] Ea a donat, de asemenea, o mie de kilograme de produse alimentare de câine la un adapost de animale locale pentru animale de companie abandonate în inundaţii. [45 ] Ea a explicat motivatia din spatele beneficiul "Nashville ajutat forma mine, ca artist si ca o persoană şi dragostea mea pentru acest oras este dincolo de cuvinte. Eu va continua să facă ceva ce pot pentru a ajuta la reconstruirea acestui oraş şi sprijin familiilor şi animale şi care au fost afectate de această tragedie ". [44]

On June 21, 2010 Kesha was one of the celebrities answering calls at a telethon organized by Larry King and CNN to help those impacted by the Deepwater Horizon oil spill . La data de 21/06/2010 Kesha a fost una dintre celebrităţile primirea de apeluri la teledonul organizat de către Larry King şi CNN pentru a ajuta cele afectate de deversare de petrol Horizon ape adânci . Their efforts brought in more than $1.81 million for three charities. [ 46 ] Eforturile lor a adus în mai mult de 1.81 milioane dolari pentru trei organizatii caritabile. [46]
Image and artistry Imagine şi măiestrie

Kesha has been noted for her party girl image and behavior, [ 47 ] while both she and her music have been dismissed early on as lightweight, calculating and crude. Kesha a fost remarcat pentru imaginea partidului fata de ei si de comportament, [47] în timp ce atât ea cât şi muzica ei au fost respinse la începutul anului ca uşoare, calcularea şi brut. She insisted otherwise in an interview, "I have been working on realizing this dream, my path, my mission, for years. I've really invested a lot of thought, time and effort into it. The last thing that makes me is a victim [of celebrity culture]. I think it's a bummer when people don't represent that properly, when they portray me as purely one-dimensional." [ 48 ] Ea a insistat altfel într-un interviu, "Am lucrat la realizarea acestui vis, calea mea, misiunea mea, de ani de zile. Am investit într-adevăr o mulţime de gândire, de timp şi efort în el. Ultimul lucru care ma face sa este o [victima] cultura celebritatii. Cred ca este un pacat cand oamenii nu reprezintă faptul că în mod corespunzător, când mi-au portretizeze ca fiind pur unidimensionale " [48]

Kesha's styling comprises messy hair, smudged makeup and a wardrobe she describes as "garbage-chic". Stilul lui Kesha cuprinde parul murdar, pătat machiaj şi un dulap ea descrie ca fiind "gunoi-chic. The look developed from her being poor and trying to brand herself as best she could on a budget. [ 49 ] She has named Keith Richards as her fashion inspiration. [ 14 ] The Guardian called her "the degenerate Hannah Montana " and stated that "her whole stick appears to be predicated on the idea that she's a rebel in American Apparel ." [ 34 ] Her stage makeup is characterized by dramatic makeup at her right eye, inspired by A Clockwork Orange , [ 50 ] and body glitter. [ 51 ] Kesha came in at number fifty-six on Maxim ' s 2010 Hot 100 "definitive list of the world's most beautiful women". [ 52 ] Uite dezvoltat de la ea fiind sărace şi încercând să se marca ca ea ar putea cel mai bun pe un buget. [49] Ea a numit Keith Richards ca sursă de inspiraţie moda ei. [14] The Guardian a numit-o "degenerată Hannah Montana ", şi a declarat că" întreg stick ei pare să fie predicated pe ideea că ea e un rebel în Apparel american ". [34] scena machiaj este caracterizat prin machiaj dramatic la dreptul ochilor ei, inspirată de "Portocala Mecanică , [50] şi sclipici corpului. [51 ] Kesha venit la numărul cincizeci şi şase pe Maxim e 2010 Hot 100 "lista definitivă a lumii cele mai frumoase femei". [52]
Influences Influenţe

Kesha has listed Beck , Queen , Madonna , Johnny Cash , Aaron Neville , Bob Dylan [ 53 ] [ 54 ] as well as rap and old-school punk bands [ 55 ] such as the Beastie Boys and The Damned as musical influences. [ 47 ] Her lyrics are influenced by the storytelling style of country music. [ 12 ] Kesha a enumerat Beck , Queen , Madonna , Johnny Cash , Aaron Neville , Bob Dylan [53] [54] , precum şi rap-punk benzile de şcoală veche [55] , cum ar fi Beastie Boys şi blestemata ca influente muzicale. [47 ] versurile ei sunt influenţate de stilul de muzica country storytelling. [12]
Themes and genre Teme şi genuri muzicale

Kesha has writing credits on every song on Animal . [ 56 ] She defended her decision to make pop music for the album in an interview, explaining that, "People get so pretentious about pop music so I do feel like I'm fighting this battle. My record is honest and fun. It's a celebration of youth and life and going out and getting crazy. I'm about non-pretentious irreverence and f**ca off good fun!" [ 57 ] Kesha a scris credite pe fiecare melodie pe animală. [56] Ea a apărat decizia ei de a face muzica pop pentru album într-un interviu, explicând că, "Oamenii devin atât de pretentios despre muzica pop, aşa că am simt de parca as lupta aceasta batalie este al meu. înregistra cinstit şi de distracţie. Este o sărbătoare a vieţii şi de tineret şi ieşi şi obţinerea nebun. Sunt non-pretentios despre ireverenţa şi f ** ca off distractie! " [57]

Kesha credits the album as having a rock edge, with straightforward lyrics [ 27 ] based on her life experiences. [ 25 ] She has expressed frustration at the double standard for the objectification of women in music. credite Kesha albumul ca având un avantaj de rock, cu versuri simple [27] pe baza experientelor de viata ei. [25] Ea şi-a exprimat frustrarea la dublu standard pentru obiectivizarea de femei în muzică. Thus, in songs such as "Blah Blah Blah" and "Boots and Boys", she makes it a point to sing the same way men traditionally sing about women. [ 1 ] [ 50 ] She has urged critics not to take her lyrics seriously; such as in "Tik Tok", where she has been criticized for referencing brushing her teeth with a bottle of Jack Daniel's whiskey. Astfel, în melodii precum "blah blah blah" şi "Boots şi băieţi", ea face un punct pentru a cânta în acelaşi mod tradiţional, oamenii canta despre femei. [1] [50] Ea a cerut critici să nu ia în serios versurile ei ; cum ar fi în "Tik Tok", unde ea a fost criticat pentru corelarea periajul dintilor ei cu o sticla de Jack Daniel's whisky. She explained that, "Everyone's really offended by that (the Jack Daniel's lyric). But come on, brushing your teeth with Jack Daniel's: what girl does that? People are like, 'Do you really advocate brushing your teeth with bourbon?' Ea a explicat că, "Toată lumea e cu adevarat deranjat de faptul că (liric Jack Daniel's). Dar hai, te speli pe dinti cu Jack Daniel's: ce fata are asta? Oamenii sunt ca," Chiar ai avocatului te speli pe dinti cu bourbon? " I'm like, 'Yes, actually, I do, every day, for everybody. Especially eight year olds.' Sunt ca, "Da, de fapt, fac, în fiecare zi, pentru toata lumea. Mai ales opt de ani." I mean, what are you talking about? Of course I don't. Come on." [ 48 ] Adica, ce tot vorbeşti? Desigur, nu eu nu Haide. " [48]

Animal is of the dance-pop genre; it incorporates elements of electropop in its production. Animalelor este de pop-dance gen, ea cuprinde elemente de electropop în sale de producţie. It ranges from high energy pop dance songs, to electronic ballads, to songs with guitar riffs. [ 56 ] When it came to her ballads, Kesha stated that they "[would] still have that four-on-the-floor to keep the heads moving." Aceasta variază de la energie dans cântece pop mare, la balade electronice, la melodii cu riff-uri de chitara. [56] Când a venit la balade ei, Kesha au declarat că "[ar putea] încă că patru-pe-podea pentru a menţine capete în mişcare. " She also regards the need for her live shows to be "rowdy and really fun, and hopefully dance-inducing." [ 27 ] Ea priveşte, de asemenea, necesitatea de a trăi prezinta ca ea să fie "bătăuş şi foarte distractiv, şi, sperăm, dans care induc". [27]
Vocal style Stilul vocal

"Tik Tok" (2009) "Tik Tok" (2009)
Redare sunet
Kesha's debut single and one of many songs in which she raps and uses Auto-Tune on her voice. Debutul lui Kesha unică şi una dintre multe melodii în care ea a Raps si foloseste Auto-Tune pe vocea ei.
Problems listening to this file? Probleme asculta acest fisier? See media help . A se vedea mass-media de ajutor .

Kesha uses a sing-song rapping style on a number of her songs, most notably on her debut single "Tik Tok". The New York Times proclaimed that the success of the song represented "the complete and painless assimilation of the white female rapper into pop music." [ 30 ] The Los Angeles Times compared this vocal style to that of L'Trimm and Salt-N-Pepa . [ 58 ] Kesha has been criticized for using Auto-Tune and vocoders to distort her vocals on her album Animal . [ 59 ] Billboard conceded that the heavily processed vocals "[made] it hard to tell whether [Kesha could] actually sing." [ 60 ] Kesha foloseşte o canta-cântec rap stil pe un număr de piesele ei, mai ales la debutul ei single "Tik Tok" Nou. York Times a declarat că succesul piesei a reprezentat "si lipsita de eforturi de asimilare completă a rapper-ul de sex feminin în alb muzica pop. " [30] Los Angeles Times a comparat acest stil vocal cu cea a L'Trimm şi Salt-N-Pepa . [58] Kesha a fost criticat pentru utilizarea Auto-Tune şi vocoders să denatureze vocea ei pe album animală . [59] Billboard admis că prelucrate voce foarte "[făcut] este greu de spus dacă [Kesha ar putea] de fapt, se cântă". [60]

http://translate.google.ro/....../translate

7 răspunsuri:
| Miha a răspuns:

Kesha Rose Sebert s-a nascut pe 1 martie 1987 si, ca majoritatea artistilor din zilele noastre, a avut un inceput destul de greu si o copilarie destul de grea. Provenind dintr-o familie cu trei copii, mamei ei, Pebe Sebert, de asemenea cantareata si compozitoare, i-a fost foarte greu sa ii sustina din punct de vedere financiar pe Kesha si pe fratii sai, Lagan si Louis. Au fost nevoiti sa se bazeze foarte mult pe ajutoare venite din afara. Odata mutati in Nashville, unde Pebe a reusit sa obtina un contract bunicel, aceasta incepea sa-si invete fata cum sa scrie piese pe cont propriu si o incuraja deseori sa cante. Era plimbata printr-o gramada de studio-uri de inregistrari si prindea foarte repede ’secretele meseriei’.
Viata publica a familiei Sebert a luat parte odata cu aparitia in seria ‘The Simple Life‘, dupa ce au raspuns la un anunt dintr-un ziar local. Insa, la ora aceea, Kesha deja trimitea demo-uri pe unde apuca si spera ca o sa prinda un contract pe cinste. Chiar si asa, era destul de preocupata de scoala si nu de putine ori se deplasa pana la universitatea din Belmont pentru a participa la clasele de istorie. In ciuda imaginii de fata rebela afisata acum, a reusit sa ia punctaj perfect la SAT (cele mai importante examene de pe la americani).
Intre timp, Dr. Luke si Max Martin, doua nume mari din muzica, au ajuns sa-i asculte demo-urile. Drept urmare, la varsta de 17 ani, au convins-o sa renunte la scoala si sa se pregateasca pentru o cariera de succes. Au inceput sa o duca prin New York, prin Los Angeles si prin multe alte orase mari si studio-uri unde a inregistrat profesionist, dar a si ajunsa sa compuna pentru artisti precum Britney Spears. In LA, nu a avut deloc o viata usoara; a fost nevoita sa isi schimbe locuinta foarte des, ajungand intr-un final sa stea cu un baiat de care se indragostise si lucra atat ca o chelnerita la un club de noapte, dar si in telemarketing. Daca va mai spun ca uneori traia si in masini…
Fiind o fata pusa pe treaba inca de la bun inceput si cu o atitudine destul de deplasata, si-a pus in minte sa il coopteze pe Prince pentru a o ajuta sa compuna. Zis si… aproape facut; a reusit sa intre la el in casa, unde a si lasat un demo, insa a fost data afara imediat, iar cantaretul nici macar nu a contactat-o sad. Chiar si asa, de aici, singurul drum a fost in sus pentru Kesha: a lucrat cu Paris Hilton la ‘Nothing in this World‘, unde a ajutat cu cateva backing vocals, a compus doua piese pentru The Veronicas, a inregistrat ‘Lace and Leather‘ pentru Britney Spears si a aparut in videoclipul lui Katy Perry de la ‘I Kissed A Girl‘, ocazie ivita datorita faptului ca cele doua se intalneau foarte des in trecut, cand inca visau sa ajunga mari cantarete.

| Ciuƒix a răspuns:

] Kesha Sebert Rose (născut la 03.1.1987), [3 mai bine cunoscută de către Kesha ei prenumele (/ kɛʃə / KESH-ə, stilizat Ke $ ha), este o cântăreaţă pop americană, rapper-ul si compozitoare. Debutul ei single, "Tik Tok", lansat la sfârşitul anului 2009, a ajuns numărul unu în unsprezece ţări şi a stabilit contabilizează, săptămânal, pentru download-uri digitale a unui artist de sex feminin [4] şi totală Top 40 Mainstream difuzat în SUA. [5] Prin atingerea de top în 2010, piesa a devenit de asemenea primul Billboard Hot 100 numărul unu a deceniului [6] şi cea mai lungă de funcţionare un număr de debut unic de un artist de sex feminin din 1977 [7].

La vârsta de optsprezece ani, Kesha a fost semnat la casa de discuri Dr. Luke si editura. [8] Deşi un muzician activ din anul 2005, voce de fundal şi cântând cântece scris pentru alti artisti, descoperire numai ei au venit la începutul anului 2009, după care apar pe Flo numărul Rida este unul singur "Dreptul Round". Înainte de a fi adus la RCA Records, ea a acumulat o vastă mass-media sociale care urmează a fost luat în pentru promovarea debutul ei single şi album. [9] ei album de debut, animală, a fost lansat la începutul anului 2010 şi a debutat la numărul unu în SUA [10]. Kesha va deschide pentru Girl Ultima Rihanna pe Pamant tur mai târziu în acel an.

Copilăria şi tinereţea

Kesha sa născut în San Fernando Valley din Los Angeles pentru a Pebe Sebert, o cântăreaţă şi compozitoare. Pebe, un singur părinte, în timp ce se luptau de sprijin financiar Kesha şi fratele ei mai în vârstă, Lagan, la momentul respectiv şi au trebuit să se bazeze pe plăţile de bunăstare şi ştampile de alimentare pentru a obţine de către. [1] Ea ar arăta după apoi sugar Kesha pe scenă în timp ce performante. [11] Pebe a mutat familia la Nashville, Tennessee, în 1991, după a obţine un contract de publicitate. Ea a adus adesea Kesha si fratii ei, Lagan şi Louis, de-a lungul pana la studiouri de înregistrare [1] şi a încurajat Kesha să cânte. [12]

Familia Sebert fost prezentate într-un episod de viata simplu, in 2005 [13] Kesha. A fost deja de lucru pe muzica ei de atunci. [14] Pebe predase Kesha cum se scrie cântece şi le-ar scrie de multe ori împreună, atunci când ea sa întors acasă de la liceu [15] Ea însăşi este descris într-un interviu ca fiind "foarte studios" în liceu;. ea ar conduce adesea la Universitatea Belmont pentru a asculta pe clase în istoria Războiului Rece după şcoală şi realizate "de lângă SAT scoruri perfecte". [15 ] Cu toate acestea, ea a abandonat la vârsta de şaptesprezece şi a câştigat-o GED mai târziu, [16] după ce a fost convins de către Dr. Luke şi Max Martin pentru a reveni la Los Angeles şi a urma o carieră muzicală. Ei au primit demo Kesha după Pebe a trecut la un prieten la IMC si au fost impresionati. [17]
Inceputurile carierei profesionale: 2005-08

La vârsta de optsprezece ani, Kesha a fost semnat pentru a eticheta proprie a lui Luca si compania Music Publishing [8] Luca şi Kesha. Înstrăinat mai târziu a devenit, cu Kesha în cele din urmă semnând cu societatea de administrare Sonenberg lui David, DAS Communications Inc în 2006. Ei au fost însărcinat cu obţinerea unui important acord de discuri pentru ea într-un timp de ani. [18] Ea a lucrat cu mai mulţi scriitori şi producătorii de top în timp ce la compania de credite şi crearea de sunet ei beat-condus la o sesiune de co-scris cu Greg Wells. [8 Ea], de asemenea, co-scris Veronicas "single," This Love "cu Toby Gad, [19] cântecele ei. s-au folosit pe Degrassi: Generaţia următoare, [20] Hills, [21] [12] Teen Patut pentru copii [22] [23] şi My Super Sweet 16, precum [24].

Kesha moonlighted ca o chelnerita si un telemarketer să se încheie întâlni totodată cariera muzicala in studio. [25] Când a ajuns în Los Angeles, ea a avut posibilitatea de a cânta voce de fundal pentru Paris Hilton single, "nimic în această lume , "care a condus la un incident mai târziu, în care ea a vomitat în dulapul lui Hilton. [14] Kesha ar fi vrut, de asemenea, Printul de a produce muzica ei, asa ca sa situat şi în gresit sa din Beverly Hills acasă. Odată descoperit, ea a fost aruncată afară, dar nu înainte de a plecat ei demonstrativă cu Prinţul, care nu au ei de contact după aceea. Ea a mai târziu a remarcat că, "am simtit ca era inofensiv la acea dată, dar uitându-spate a fost destul de psihotice." [26] Ea a apărut în videoclipul pentru Katy Perry single, "I Kissed a Girl". apariţia ei în film se datora prieteniei ei cu Perry, s-au întâlnit frecvent ca aspiră cântăreţi pop în Los Angeles şi împărtăşite mulţi colaboratori muzicale [27].

În 2008, DAS atras atenţia de Kara DioGuardi, care a vrut să semneze Kesha la Warner. Afacerea a căzut din cauza conflictelor prin existente cu contract de Kesha cu eticheta Dr. Luke. Ea a reziliat contractul cu ei DAS în septembrie şi sa reunit cu Luke [18] A cântat mai târziu backing vocals pentru piesa lui Britney Spears '"Dantele si piele". [2].
Breakthrough: 2009

Kesha câştigată de expunere în mass-media mainstream, la începutul anului 2009, după care apar pe numărul unu singur Flo Rida lui, "Dreptul Round" [28] colaborare. A fost numit "un accident" de Kesha; [29], ea a intrat într-o sesiune de înregistrare cu Flo Rida şi Luca, care a fost producătoare de cântec. Flo Rida a vrut o voce de sex feminin pentru cântec, Kesha a fost sugerat apoi pentru partea de Luke. Flo Rida a placut rezultatul final atât de mult încât au făcut două cântece mai mult [3].

Kesha nu este creditată pentru caracteristica ei cu privire la eliberarea din SUA "Right Round" [8] şi nu a colecta bani pentru partea [28.] Ea de asemenea a refuzat să apară în film, a explicat ea într-un interviu că, "dacă vrei sa fii un artist legitime, este mai important ceea ce spune nu. Ştiam că ar vrea să fie unele sexpot, se agită prada mea, şi indiferent de "[. 30] Kesha a continuat să trăiască pe un venit de post, care a inspirat Semnul dolar în numele de scena ei. Ea afirmă că a fost menit să fie ironic, în sensul că ea "de fapt [era] pentru opusul a pune un accent deosebit pe bani" [14.]

Kesha desfăşoară la Echo în 2009.

Curând după aceea, Kesha semnat un contract multi-album [9] cu RCA Records prin amprenta lui Luca, după ce a fost căutat de multe etichete majore. [8] A debutat etapă oficial de la acel an Lollapalooza, ca parte a etapei a IMC, cu Time Out Chicago, spunând că setul ", a lăsat publicul să vrea mai mult", se compară la spre crack cocaina. [31] Ea a graced mai târziu capacul de uzură femeii zilnic. [31] În septembrie, solistul fosta trupa punk real, Max Bernstein, a fost angajat ca basistul ei [32] Ea a susţinut Calvin Harris în turneu în Regatul Unit [27] şi. turneu cu Mickey Avalon în SUA. [31]

Kesha de debut unic ", a Tik Tok", a fost lansat digital în SUA la începutul lunii august, şi a fost trimisă de radio două luni mai târziu, în octombrie. eticheta ei a observat următoarele ei puternic pe social media atunci când se negociază contractul său şi invocată de marketing viral pentru a construi un text pentru piesa, oferind cântec ca un flux liber de pe MySpace cât mai devreme iulie. [9] În 2009, a avut, de asemenea, co Kesha -scris titlul piesei pentru Miley Cyrus "timp din viata noastra PE [33] şi a făcut o apariţie pe albumul lui Pitbull [34].
Succesul comercial: 2010-prezent

Un număr de o introducere în Noua Zeelandă pentru "Tik Tok" în octombrie 2009 a dat primul ei Kesha numărul unu; [19] Aceasta a fost urmată de un număr de poziţii în alte zece ţări. Acesta a ajuns în topul Billboard Hot 100 în 2010, devenind primul număr unul dintre deceniu. [6] Pentru-a doua săptămână de la numărul unu de pe diagramă, cântecul a stabilit un record pe săptămână pentru cele mai multe descărcări digital al unui artist de sex feminin şi a devenit al doilea cel mai bine vândut single într-o săptămână, după ce "dreapta rotunde", prin deplasarea 610,000 de exemplare. [4] În săptămâna a cincea în partea de sus, ea a doborat recordul pentru cea mai mare totalul săptămânal Top 40 Mainstream difuzat înregistrarea. [ 5] Cheltuielile nouă săptămâni la numărul unu, "Tik Tok" a devenit cea mai lungă de funcţionare un număr de debut unic de un artist de sex feminin, deoarece Debby Boone lui 1977 single-ul "Tu Light Up My Life [7].

Albumul de debut al lui Kesha, animale, a fost lansat pe 5 ianuarie 2010, în SUA pentru recenzii mixte de la criticii de muzică. Rolling Stone a numit albumul "respingator, respingător şi ridicol de uşor de reţinut." [15] A debutat la numărul unu în SUA, de vânzare 152000 de exemplare, cu 76% din vânzări provin de la prizele digitale, cea mai mare cota pe săptămână procent digitale pentru un album la numărul un [10.] al doilea single, "blah blah blah" a reuşit să debutul pe topurile din SUA, Canada şi Irlanda înainte de a fi anuntat ca imediat următoare unică datorită vânzărilor puternice digitale lansarea albumului. [35] [36 ] [37] Prin martie, animale a vândut un milion de exemplare în întreaga lume, cu jumătate din vânzări provin din download-uri digitale [9].

Kesha la repetitii MuchMusic Video Awards din 2010.

Kesha prezentat cu Justin Bieber la 52 premii Grammy, în februarie [38] şi se efectuează la "American Idol" din luna martie [39] A debutat la Saturday Night Live ca aspectul clienţilor muzicale în luna aprilie. [40]. "Tik Tok" a fost Featured în secvenţa de deschidere pentru episod Simpsons "Pentru a Surveil With Love", în cazul în care întregul buza turnat sincronizate la melodia, [41], ceea ce face prima dată că seria a renunţat tema de deschidere tradiţională pentru o melodie de la crearea sa. [ 17]

În luna mai, foşti administratori ai Kesha de la DAS intentat un proces care solicită 14 milioane dolari în daune de la Kesha şi 12 milioane dolari de la Dr. Luca pentru comisioane pe Deal casa ei de discuri RCA, întemeiat pe faptul că ea le stoarse din cariera sub presiune de la Luca. avocat Kesha, Charles Ortner, a spus ea a fost îndreptăţită să pună capăt relaţiei sale cu firma pentru că nu a "obţine [] i un contract majore eticheta intr-un an" şi că au avut nimic de a face în semnarea ei eventuala cu RCA. [ 18]

Kesha fost prezentate pe două single-uri de top zece de Taio Cruz şi 3OH 3! [42] [43] Ea va fi, de asemenea, un act de deschidere, împreună cu Travie McCoy pe piciorul nord-americane de fata Ultima Rihanna pe tur Pamant si va concerta pentru revigorare a Lilith Fair [17.]
Filantropie

Kesha a organizat un concert de binefacere a avut loc la 6.16.2010 pentru a ajuta victimele inundaţiilor mai 2010 din oraşul natal Nashville, Tennessee, ei [44] Ea a donat, de asemenea, mie de kilograme de produse alimentare de câine la un adapost de animale locale pentru animale de companie abandonate în inundaţii. [45 ] Ea a explicat motivatia din spatele beneficiul "Nashville ajutat forma mine, ca artist si ca o persoană şi dragostea mea pentru acest oras este dincolo de cuvinte. Eu va continua să facă ceva ce pot pentru a ajuta la reconstruirea acestui oraş şi sprijin familiilor şi animale şi care au fost afectate de această tragedie "[44].

La data de 21/06/2010 Kesha a fost una dintre celebrităţile primirea de apeluri la teledonul organizat de către Larry King şi CNN pentru a ajuta cele afectate de deversare de petrol adâncime Horizon. Eforturile lor a adus în mai mult de 1.81 milioane dolari pentru trei organizatii caritabile. [46]
Imagine şi măiestrie

Kesha a fost remarcat pentru imaginea ei fata de partid şi de comportament, [47] în timp ce atât ea cât şi muzica ei au fost respinse la începutul anului ca uşoare, calcularea şi brut. Ea a insistat altfel într-un interviu, "Am lucrat la realizarea acestui vis, calea mea, misiunea mea, de ani de zile. Am investit într-adevăr o mulţime de gândire, de timp şi efort în el. Ultimul lucru care ma face sa este o [victima] culturii celebritate Cred ca este un pacat, atunci când oamenii nu reprezintă în mod corespunzător că, atunci când mă prezinte ca un pur-dimensionale. "[48]

Stilul lui Kesha cuprinde parul murdar, pătat machiaj şi un dulap ea descrie ca fiind "gunoi-chic. Uite dezvoltat de la ea fiind sărace şi încercând să se marca ca ea ar putea cel mai bun pe un buget. [49] Ea a numit Keith Richards ca sursă de inspiraţie moda ei. [14] The Guardian a numit-o "degenerată Hannah Montana", şi a declarat că " stick întregii sale pare să se pună la ideea că ea e un rebel în Apparel american "[34] scena machiaj. se caracterizează prin machiaj dramatic la ochiul drept, inspirată de" Portocala Mecanică, [50] şi sclipici corpului. [51 ] Kesha venit la numărul cincizeci şi şase pe Maxim 2010 Hot 100 "lista definitivă a femeilor din lume cele mai frumoase". [52]
Influenţe

Kesha a enumerat Beck, Queen, Madonna, Johnny Cash, Aaron Neville, Bob Dylan [53] [54], precum şi benzile de rap old-school punk [55], cum ar fi Beastie Boys şi blestemata ca influente muzicale. [47 ] versurile ei sunt influenţate de stilul de muzica country storytelling [12].
Teme şi genuri muzicale

Kesha a scris credite pe fiecare melodie pe animală [56] Ea a apărat decizia ei de a face muzica pop pentru album într-un interviu, explicând că, "Oamenii devin atât de pretentios despre muzica pop, aşa că am simt de parca as lupta aceasta batalie. recordul meu este. cinstit şi de distracţie. Este o sărbătoare a vieţii şi de tineret şi ieşi şi obţinerea nebun. Sunt ireverenţă despre non-pretentios si f ** ca off distra "[! 57]

credite Kesha albumul ca având un avantaj de rock, cu versuri simple [27] pe baza experientelor de viata ei. [25] Ea şi-a exprimat frustrarea la dublu standard pentru obiectivizarea de femei în muzică. Astfel, în melodii precum "blah blah blah" şi "Boots şi băieţi", ea face un punct pentru a cânta în acelaşi mod tradiţional, oamenii canta despre femei [1] [50] Ea a cerut critici să nu ia în serios versurile ei. ; cum ar fi în "Tik Tok", unde ea a fost criticat pentru corelarea periajul dintilor ei cu o sticlă de whisky Jack Daniel's. Ea a explicat că, "Toată lumea e cu adevarat deranjat de faptul că (liric Jack Daniel's). Dar hai, te speli pe dinti cu Jack Daniel's: ce fata are asta? Oamenii sunt ca," Chiar ai avocatului te speli pe dinti cu bourbon? " Sunt ca, "Da, de fapt, fac, în fiecare zi, pentru toata lumea. Mai ales opt de ani." Adica, ce vorbeşti despre Bineînţeles că nu? Haide. "[48]

Animalelor este de gen dance-pop, ea cuprinde elemente de electropop în sale de producţie. Aceasta variază de la melodiile de mare de energie pop dance, la balade electronice, la melodii cu riff-uri de chitara. [56] Când a venit la balade ei, Kesha au declarat că "[ar putea] încă că patru-pe-podea pentru a menţine capete în mişcare. " Ea priveşte, de asemenea, necesitatea de a arata ei trăiesc pentru a fi "bătăuş şi foarte distractiv, şi, sperăm, dans care induc" [27.]
Vocal stil "Tik Tok" (2009)

Debutul lui Kesha unică şi una dintre multe melodii în care ea a Raps si foloseste Auto-Tune pe vocea ei.

Kesha foloseşte o canta-cântec rap stil pe un număr de piesele ei, mai ales la debutul ei single "Tik Tok". The New York Times a declarat că succesul piesei a reprezentat "asimilare completă şi nedureroase a rapper alb de sex feminin in muzica pop" [30] Los Angeles Times a comparat acest stil vocal la L'şi Trimm. Salt-N- Pepa. [58] Kesha a fost criticat pentru utilizarea Auto-Tune şi vocoders să denatureze vocea ei pe albumul ei animală [59] Billboard. admis că vocea puternic prelucrate "[făcut] este greu de spus dacă [Kesha putea] canta de fapt . "[60

| Ciuƒix a răspuns:

Ti.am dat intreaga biografie a artistei happy

| MembruTPU a răspuns:

Buna... am sa incerc sa scriu ceva depre kesha. dar unele lucruri care nu le-am vazut scrise

| MembruTPU a răspuns:

Proaspăt apărută pe piaţa muzicală, cu hitul "Tik Tok", Kesha povesteşte că a crescut într-o sărăcie lucie şi că îşi vindea hainele ca să aibă de mâncare.

De aceea spune că rămâne cu picioarele pe pământ şi îi urăşte pe oamenii care aruncă pe geam cu banii: "Nu pot să îi înghit pe cei pretenţioşi. Probabil, fiindcă am crescut fără bani, am învăţat să fiu mult mai chibzuită. Sunt aceeaşi persoană care îşi vindea din haine ca să aibă un taco la masă, doar cu ceva bani în plus", spune cântăreaţa într-un interviu pentru presa de peste Ocean.

Prima achiziţie mai importantă pe care a făcut-o după ce a devenit cunoscută, a fost un automobil Honda din 1998, "de care aveam nevoie", mărturiseşte Kesha. "Nu nu mi se pare în regulă să cheltuiesc banii aiurea, când, sunt oameni în lumea asta care nu au ce să mănânce. Dacă o să câştig mulţi bani, o să am grijă de mine, dar nu voi deveni ridicolă. Poate o să îmi cumpăr nişte instrumente", spune proaspăta vedetă a muzicii din State

Vedeta a recunoscut că este o persoană foarte răzbunătoare şi nu se dă în lături de la a-i "atenţiona" pe cei care au călcat-o pe bătături.

"Când îmi plimb câinii, strâng toate excrementele în pungi enorme. După aceea le împachetez frumos în ambalaje de Crăciun şi le trimit oamenilor. Asta mă face să mă simt mai bine", a mărturisit Kesha.

De asemenea blondina compune piese pentru persoanele care o enervează sau care i-au făcut ceva rău: "E ca o terapie. La un moment dat, o nenorocită mi-a furat maşina aşa că am compus o melodie intitulată «'Backstabber» (înjunghiată pe la spate). Când vedem cum mii de oameni cântau piesa odată cu mine eram în culmea fericirii şi ziceam «'Jeanie (cea care a furat maşina) să te ia dracu’. Te-ai pus cu cine nu trebuia», a mai completat cântăreaţa

Kesha se `leaga` de Britney Spears intr-o piesa recent aparuta pe net – Styrofoam.

`Peste 10 ani, Britney Spears... care Britney?`, este versul buclucas ce i-a maniat pe fanii lui Brit.

Interpreta single-ului TiK ToK considera ca, in anii ce vor veni, lumea va uita de Britney Spears, din cauza faptului ca aceasta face playback si nu-si respecta fanii.

`Nu cred ca e corect fata de oamenii care merg sa-i vada showul. Cred ca daca vrei sa fii cantareata, trebuie sa canti. Daca vrei sa fii dansator, trebuie sa dansezi. Trateaza oamenii ca si cum acestia sunt prea prosti ca sa-si dea seama ca ea nu canta`, a declarat Kesha pentru Daily Record.

Styrofoam este o piesa inregistrata de Kesha mai demult, dar care nu a mai ajuns sa fie inclusa pe albumul Animal.

Citeste mai mult: Kesha: Peste 10 ani, Britney Spears... care Britney?