| DreamAutopsy a întrebat:

^^
Cred că întrebarea asta s-a mai pus dar nu mă pot abține să n-o pun și euhee hee
Cum ați început să ascultați rock?
Ce părere aveați despre muzica rock înainte?
Care a fost prima melodie care v-a facut să ascultați rock?

10 răspunsuri:
| Crisis a răspuns:

Hei.
Cum am inceput sa ascult rock... eram cu tata in masina, aveam 5 ani si ma duceam la bunici, la tara. Tata avea de la un prieten de-al lui caseta The Razors Edge, a pus-o in casetofonul de la masina si am inceput amandoi sa ascultam. Mi-a placut cel mai mult o melodie, l-am intrebat pe tata cum se numeste si a inceput sa rada. A zis ca se numeste Thunderstruck. Asta a fost prima mea melodie rock ascultata, insa n-am ramas numai pe rock, pana pe la 8 ani ascultam cam tot ce se asculta prin 2001-2004 [in afara de manele], iar la 8 ani o prietena mi-a dat sa ascult melodia Moskau de la Rammstein, de pe albumul Reise reise. Mi-a placut foarte mult, mi-a dat si alte melodii de la Rammstein dar nu mi-au placut la fel de mult ca Moskau. In perioada urmatoare am dat-o pe porcarii pop, pop-rock, am ascultat si Maroon 5, rap, etc, dar ascultam in continuare trupe precum AC/DC, Guns n roses [preferata mamei], Rammstein. La 13 ani am ascultat prima data Dimmu Borgir [melodia Progenies of the great apocalypse] si formatia asta m-a facut sa raman pe rock. Pot sa zic ca a fost o evolutie treptata, de la hard rock la industrial metal si dupa la melodic black metal.
Inainte de a asculta muzica rock in adevaratul sens, pe la 10-11 ani [eram aburita de curentul pop, nu mai gandeam] ziceam ca rockerii sunt niste oameni incuiati, uitasem de trecut. laughing

| lavi_3436 a răspuns:

Primada incepe cu altermativ sigur vei gasi multe melodii, continua cu melodic si du-te pana la industrial

| megadeth_5578 a răspuns:

Inainte sa descopar heavy/trash/hard rock etc, ascultam p! nk, linkin parca si chiar tokio hotel, nu stiam alte trupe rock. Da' cu ajutorul siteului stirileprotv.ro am descoperit muzica heavy metal. Era un articol despre unu care era sa moara nu stiu cum si i-a sunat telefonul cu melodia symphony of destruction de la megadeth, si chiar mai jos era melodia, mi-a placut asa de mult incat am inceput sa ascult tot mai mult si mai mult, asa am ajuns la metallica, guns n roses etc big grin. Totdeauna mi-a placut muzica rock si imi va placea mereu.

| TeoPT a răspuns:

Păi, să zicem că cel mai bun prieten al meu, fiind rocker, mă înnebunea toată ziua cu genul ăsta de muzică. Într-o zi, de nervi, am ascultat prima mea melodie rock, de curiozitate. Ceva de genul - ia să văd și eu ce dracu poate fi așa mișto. Mi-a plăcut foarte mult. Nu s-a întâmplat într-un trecut îndepărtat, ci cam anul trecut pe vremea asta, iar melodia se numea The Diary of Jane, de la Breaking Benjamin. Am început să ascult bineînțeles trupe pentru începători - Nickelback, Skillet, Three Days Grace, Green Day, Paramore. După vreo lună am ascultat Highway to Hell de la AC/DC și odată cu aceea, am început să ascult și Metallica, Guns N Roses, Iron Maiden. Am găsit și trupe mai noi, Disturbed, Three Days Grace, Bullet For My Valentine, dar trupa mea preferată era Breaking Benjamin în continuare. Au trecut câteva luni în care am descoperit și Black Sabbath, Megadeth, Slipknot, Nightwish și multe altele. De la mama am "preluat" și Bon Jovi și am început să-i ador, apoi și Scorpions, Alice Cooper, Nirvana, Alice In Chains. Recent am început să ascult și Rammstein. Timpul a trecut dar trupa mea preferată a rămas Breaking Benjamin, mi-a marcat viața pur și simplu.

După nici un an de rock abia mă consider un începător, deci nu prea am tupeul să mă numesc rocker, doar zic că ascult rock. M-am lăsat de Paramore, Green Day, Skillet, Nickelback, dar în top 10 încă îmi intră trupe precum Three Days Grace, Limp Bizkit, Bullet For My Valentine. Nu mi-e rușine să zic că îmi plac, până la urmă încă sunt un începător. Am încercat să ascult black metal dar nu sunt pregătit să îl înțeleg încă. Mai am eu timp laughing. Bun, s-a cam terminat cu istoria mea plictisitoare.

Hmm. Păi la fel ca majoritatea credeam că rock-ul e ceva pentru ciudați. Prima melodie am mai zis-o.

Acum gata, chiar s-a terminat.
Baftă

| Nymphetamine a răspuns:

Eu am avut niste probleme in trecut si muzica m-a ajutat sa trec peste.Inca din clasa a 3-a, a-4 a ascultam rock, dar de abia de la sfarsitul clasei a 5a de calitate.
Inainte il luam ca pe un fel de evadare.Il foloseam doar sa ma eliberez.Acum e un stil de viata...nu pot trai fara el. happy

Prima melodie care m-a facut s-a ascult rock : Metallica - Master of puppets.

| TheDarkEmpire a răspuns:

Incercam sa gasesc melodii cat de cat bune, si curios, am zis sa incerc ceva rock.Am gasit niste melodii de calitate precum Paradise City, Shoot to thrill, back in black, vertigo, formatii ca Rolling Stones, Nirvana etc.Despre muzica rock aveam si inainte tot o parere buna, de altfel ca si acumlaughing. Nu imi era frica de el si chiar ascultam si melodii care-i terifiau pe altii.Pot sa spun ca Marilyn Manson a fost cel care mi-a pornit evolutia culturii muzicale.Azi, nu ascult nimic in afara de rock, pana la genuri extreme precum death, black, chiar si brutal death metal. Orice subgen al rock-ului. \m/

| DreamAutopsy explică:

;))
1.La mine e mai ciudat :))
Păi anul trecut tot auzeam de twilight, m-am uitat la film dar nu mi-a placut :)) totuși eram fașcinată de vampiri așa că am început să citesc cronicile vampirilor :x. Am început cu "Vampirul Lestat" am citit cartea în 3 zile, eram "îndrăgostită" de vampirul Lestat;))
Pasajul care m-a facut să ascult rock : Dar factorul care m-a adus înapoi, cel decisiv, a fost apariţia pe neaşteptate, undeva prin apropiere, a unui grup de tineri cîntăreţi de rock ce-şi spuneau Satan's Night Out.
Așa am ajuns să ascult Korn.
(am început cu metal;)) )

Și acum ador melodiile :x
Apoi am început să ascult Three Days Grace, mai vorbeam cu un rocker pe mess căruia îi placea mult Dream Theatre (încă mai ador melodia "your lips are still red"). Pe parcurs a început să-mi placă Metallica, Iron Maiden, Guns n Roses, Megadeth...ș.a.m.d

2. Înainte ascultam numai căcaturi X_X (dar și atunci uram manelele), dar trebuie să recunosc că mereu am fost atrasă de muzica rock, și niciodata n-am avut o părere proastă despre rockeri.

3. http://www.youtube.com/watch?v=QjdgKsVxOdw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=xLfM-g8i9Aw

Aceste melodii au avut un mare impact asupra mea, acum ascult numai rock cu foarte multe subgenuri, totuși nu ascult black metal :), poate pe parcurs o să-mi placă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai prima oara cand a am ascultat a fost de la o tipa de pe mess happy i am cerut o melodie rock,si de atunci mi a placut foarte mult,si m am atasat de lumea rockului pe zi ce trece tot mai mult,era ceva hard rock, numai tin minte ce melodie, asta fost acum 4-5 ani...nu pot zice ca avea o parere proasta, imi placeau si atunci ceva balade rock

| Bogdanux a răspuns:

Am inceput sa ascult rock de la parintii mei, cred ca aveam 7-8 ani.Pe vremea aceea, muzica nu ma pasiona si ascultam ce ascultau si ei (ei asculta de obicei muzica veche). Cred ca prima formatie rock pe care am ascultat-o a fost Queen, trupa recomandata de mama, care mi-a placut mult. Apoi cautand sa mai ascult muzica de pe niste CD-uri antice, am mai gasit alte trupe precum Yes, Guns 'n' Roses, Metallica, trupe de calitate.Dar muzica tot nu era pentru mine ca o pasiune pentru ca nu stiam pe nimeni care sa asculte rock si cu care sa-mi impartasesc opiniile.Asta pana prin 2006-2007, cand am cunoscut un prieten care asculta si el tot rock.Pacat ca el, pana acum s-a "pokemonizat" din ce in ce mai mult, iar eu intre timp am cunoscut persoane care erau mult mai mari ca mine si de la care mi-am imbogatit cultura muzicala treptat, pana acum.

| DreamAutopsy explică:

Omg rolling on the floor
Am zis : Dream Theatre (încă mai ador melodia "your lips are still red")
Am vrut să zic Nightwish, probabil când am scris ascultam Dream Theatrehee hee