| SufletDeCopil a întrebat:

Daca se poate, am si eu o intrebare. Am auzit de la o colega un cantec care suna cam asa:
"La o margine de sat, sa va spun ce s-a-ntamplat
S-a-ntamplat ceva frumos, dar si tare dureros…
Doi copii s-au intalnit si nu s-au mai despartit
Doi copii s-au intalnit si nu s-au mai despartit…
Cand erau de logodit, parintii nu i-au primit,
Cand erau de maritat, parintii nu i-au lasat.
Ei de mana se luara si in mare se-aruncara
Ei de mana se luara si in mare se-aruncara…
Veni vestea la oras c-au murit doi copilasi
Veni vestea la printi c-au murit doi fi iubiti…
Marinare, marinare scoate-mi copii din mare,
Marinare, marinare scoate-mi copii din mare!
Iti dau sute iti dau mii
Numai tu sa mii scoti vi,
Iti dau sute iti dau mii
Numai tu sa mii scoti vi…
Pe mormantul de baiat, a cresut un pui de brad…
Pe mormantul de fetita a crescut unpui de vita…
Bradul bradul tot crestea si vitza-l in conjura,
Bradul bradul tot crestea si vitza-l in conjura…
Asta-i dragoste curata dintr-un cavaler si-o fata,
Asta-i dragoste curata dintr-un cavaler si-o fata…."

Va rog cine sti sa-mi zica si mie numele si cine-l cantahappy Multumesc!kiss

10 răspunsuri:
| waXonwaXoff a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/sorinica1970/b28a6175c67f3a oare e asta?

viorel peia-la o margine de sat

| GiuliaTamas a răspuns:

Aceste versuri nu fac parte dintr-o melodie, e mai degraba un cantec vechi de tabara cu un autor necunoscut, transmis prin viu grai(sau din gura-n gura)

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Viorel Peia are o piesa cu acelasi nume (La o margine de sat)

| zuzumic a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/AnisoaLa/cd45f9208e8e52

acea melodie : la o margine de sat
o canta si TOMIS JUNIOR dar si VIOREL PEIA
o superba melodie din folclorul banatean

| zuzumic a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/kydo0/60ee0aeb66795f sau varianta cantata de tomis junior :) sa o asculti cu placere... si inca una trista care imi place mult http://www.trilulilu.ro/fl0rins/cda1545eb58f91

| DeMentaa a răspuns:

Cauta La o margine din sat

| sasha a răspuns:

Chiar as vrea sa stiu sunt foarte frumoase versurile bafta in gasirea autorului happy

| anonymuss a răspuns:

Fat-Frumos si Frumoasa din Padurea Adormita - O, ce cantec minunat!

| sorinp a răspuns:

Melodia nu o cinta tomis junior, este o melodie banateana veche. aparut prin anii 80 si o cinta un roman de origine sarba.Din pacate nu mai stiu cum il cheama, eu am crescut cu melodia asta si nu sint astea versuriler originale

| ClauClaudel a răspuns:

Nicolae lacatus