| Alinutza121212 a întrebat:

Ma puteti ajuta urgent va rog? CE este solfegiu si dicteu? Mai pe inteles! Si din cate stiu eu dicteu cum ar fi vide de la dictare? sau am inteles eu prost! stiu doar ca la solfegiu are 3 parti ....ma rog! happy ma puteti ajuta dau examen din asta happy va rog dau funda la primul raspuns cat de aiurea o fi raspunsul va rog puppy dog eyes! Funda pup :*

Răspuns Câştigător
| nicko a răspuns:

Solfegiu ...exercitiu.Deci sunt niste note pe portativ care le citesti din gura si iese o melodioara acolo, adica un solfegiu. Dictarea reprezinta un fragment muzical cantat la pian, iar tu scrii pe foaie pe portativ notele care le auzi cu durata lor, intai stabilesti masura, apoi care sunt notele si apoi durata lor.Mai scrie-mi daca vrei sa te ajut.