| Insurgent a întrebat:

revin ca o noua intrebarehappy. pooi am citit p net ca muzica folk este muzica diavolului iar muzica rock este tot ceva de genu, am mai citit ca marilyn manson a fost un 'preot' al bisericii lui satan sh ca el si'a vandut sufletul diavolului...deci intrebarea este ce inseamna rockul de fapt(cel de acum nu din anii 90.) si in legatura ca marilyn imi puteti da mai multe detaliibig grin. dar nuh dp net ceva mai interesant...
mersi
funda

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Folkul e mai exact muzica traditionala a fiecarei tari (sau populara, cum ii spunem noi, muzica de popor). Ceea ce nu are absolut nicio legatura cu Satana :)) Exista intr-adevari melodii vechi unde se cantau despre zei, etc (nu romanesti), dar asta nu cred ca are vreo importanta.
Marilyn Manson e doar un muzician controversat, a carui muzica cica ar afecta negativ tinerii (adica aia prosti care habar nu au cu ce se mananca engleza si cred ca MM canta despre cine stie ce dracii). Eu una n-am auzit vreodata de vreo "vindere a sufletului" :))
Cand vbesti de rock, te referi la tot, de cand a aparut pana in prezent. Nu merge cu "ala din anii 90". Rockul avea aceiasi definitie atunci ca si acum, poate a fost perceput altfel atunci decat cum e acum.
Rockul e doar un stil de muzica, al carui subgenuri au fost considerate "mesagerii" lui Satana, gen black metal, death metal, etc (da, e vorba de metal, nu rock, dar fiind ca metalul s-a format din rock, tot acolo ajungi). Exista multe trupe de black sataniste la propriu, dar acelea sunt atat de underground ca lumea habar n-are cum suna. Singura chestie e ca unele trupe de rock populare canta chestii mai "tabu" pentru omul cu mintea ingustata de religie, asa ca toti cred ca rockul e muzica lui Satan. Si ghici ce! NU E.
Legatura rockului cu religia a inceput cam de cand exista el :)) Multi parinti credeau ca muzica celor de la The Beatles ii faceau pe copii lor sa fuga de la ore, ca cica era negativa, etc.
Dar pe cand e o biata muzica ca oricare alta.
Si mai lasa-te de citit prostii pe net, netul e o sursa buna de informatii doar ca trebuie sa-ti dai seama care sunt adevarate si care nu. Informeaza-te in parte despre istoria rockului, despre satanism si despre Marilyn Manson de pe site-uri OFICIALE, gen enciclopedii, dictionare, etc.
Uite, asta e muzica folk: http://www.youtube.com/watch?v=chwADnoFDng
Si asta e muzica pe care majoritatea ar numi-o satanista: http://www.youtube.com/watch?v=HiOB62x7SsU

Compara-le tu;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Marilyn_manson
si aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Rock
altceva mai interesant de unde? eu cred ca gasesti raspunsurile pe cele doua pagini.

| anonim_1872 a răspuns:

Nu este adevarat muzica folk este un simplu gen de melodie frumos in felul ei pentru cinei place adica e un simplu gen de muzica cu chitara adic nu electrica si alte instrumente. Cat despre muzica rock acelasi mesaj e rock metalic alternativ si alte feluri. muzica rock e un gen de ritm, mai nebunatic sa zic asa si unele mel rock sunt frumoase si mie nu-mi place rockul crede-ma dar orice melodie are acordul si frumusetea ei. app nu te lua dupa astea ca sunt prostii ceva de genu (ce nationalitate este DUMNEZEU rus sau german) si uni se iau la bataie pentru asta sper ca ti-am fost de ajutor mersi

| anonim_1872 a răspuns:

Stai sa va spun ceva satana inntra an bar siti ofera o bere habar nu ai cine e dabia dupa ce termini berea siti spune ca esti dator deci aveti grije

| anonim_1872 a răspuns:

Eu am vrut sa dau doar un sfat dar sunt prea multi inteligenti si nai loc de ei stiti faza prostesti poporu cu televizoru laughing laughing