| anonim_4396 a întrebat:

imi spuneti si mie va rog care e diferenta dintre manea si etno? am cautat pe internet dar nu am gasit, iar in dictionar nu explica chiar pe intelesul meu.va rog sa nu imi dati rasp gen" manea e o lalaiala, sau maneaua vb despre bani si femei". as vrea sa pot face si eu diferenta cand aud o mel sa pot spune asta e etno sau manea... poate ma puteti ajuta.multumesc

1 răspuns:
| lacri a răspuns:

Maneau e cantata de tzigani/rromi/gipssy.
iar etno e un gen de muzica ca si muzica populara. etno se trage din popor.