| AlexXdd977 a întrebat:

Ma intereseaza daca trebuie sa imi acordez chitara pentru fie care melodie? adica daca imi acordez chitara si incep sa cant melodia x si dupa vreau sa cant melodia y... trebuie sa imi acordez iar chitara pentru melodia y? Sau acordarea chitarei se face doar ca sa se acordeze note sa sune mai bine si dupa ce o acordezi merge pentru fiecare
Melodie? explicati-mi va rog...

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Bineînţeles că nu. O acordezi când se dezacordează sau când cânţi în alt acordaj în afară de cel standard (EADGBE). În funcţie de calitatea chitării, condiţii şi timp se dezacordează mai repede sau mai greu. Până îţi dai tu seama după ureche cum ar trebui să sune îţi recomand programul MiniTuner.