| adiiederan a întrebat:

am doua boxe de masina de 75W fiecare si 4 ohmi, as vrea sa fac boxe pentru amplificator din ele, ar trebui sa pun si boxe de joase si medii la ele? si cum sa le conectez la ele? si de cati wati trebuie sa fie difuzoarele de joase?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Depinde ce staţie de amplificare ai. Boxele auto în general au mai multe căi, dar dacă are doar o cale e bine să adaugi măcar câte un dif de înalte, dacă nu ai filtru îl poţi cupla printr-un condensator nepolarizat de 4, 7 microfarazi. Pentru bass, cum am spus, depinde ce putere debiteză staţia, şi ca o idee : contează mult diametrul acestuia într-o încăpere de mici dimensiuni mai ales şi mai puţin puterea. Bineînţeles şi acesta cu filtrul respectiv.