| vanessa12345 a întrebat:

AM nevoie de ajutor. Cam de 2 saptamani am prins si eu o mica gripa. Am fost foarte ragusita si am avut un coscurs de muzica, unde mi-am fortat vocea. Mi-a trecut, dar azi am facut la sport alergarea de 600 de metri si m-a durut gatul, si sunt putin ragusita. Ideea e ca mie imi place foarte mult sa cant si am multe premii din asta, iar acum am un alt concurs si nu stiu ce sa fac sa imi treaca ragusala.
Va rog ajutoor, e URGENTAA!

Răspuns Câştigător
| Adelina16 a răspuns:

Uite un link: http://www.sfatulmedicului.ro/......elii_10210
Iti scriu si lucrurile mai importante: Otetul de mere pentru tratarea laringitei este un remediu traditional: se amesteca o lingurita de otet de mere la jumatate de pahar de apa. Se va bea cate putin la fiecare sapte ore.

- Se toarna o cana de apa clocotita peste 1/4 de lingurita de ardei iute si cateva picaturi de lamaie. Se amesteca si se soarbe incet, cald.

- Se fierbe o oala cu apa si se indeparteaza de pe aragaz. Se vor adauga in ea 2 picaturi de ulei esential de musetel, 3 picaturi de ulei esential de lavanda si 2 picaturi de ulei esential de cimbru. Puneti-va un prosop peste cap, stati deasupra oalei si inhalati aburii.

- Decojiti o radacina mica de ghimbir si taiati-o in felii subtiri. Puneti bucatelele intr-o oala mica cu apa. Se lasa la fiert pentru ceai. Ceaiul de ghimbir va oferi senzatia de furnicatura la nivelul gatului, dar la scurt timp, disconfortul se va almeliora. Acest tip de cea functioneaza si pentru revenirea vocii dupa o raceala.

- Amestecul de miere si lamaie are efect calmant pentru gat.

- Sugeti pastile cu anestezic pentru durerile de gat sau chiar bomboane dulci pe tot parcursul zilei pentru a umezi gatul

- Un remediu excelent este ceaiul sau sucul de ceapa. Pentru a face sucul sau siropul de ceapa, taiati in felii trei cepe mari si puneti-le in patru sau cinci cesti de apa, fierbeti-le pana se ingroasa. Puneti cateva linguri de sirop intr-un pahar de apa calda impreuna cu o lingura de miere si un strop de lamaie. Sorbiti incet

- Gargara cu sare de mare si apa poate fi folosita de mai multe ori pe zi pentru calmarea gatului.

Pentru indepartarea raguselii puteti incerca unul din urmatoarele ceaiuri:
- ceai din schinduf, eucalipt, nalba si voronic, care se poate folosi inclusiv ca si gargara
- ceai din radacina de valeriana, gura lupului, calota si catusnica ce se va sorbi cat mai cald.

Orice ceai cald va stimula gatul si va ajuta la relaxarea corzilor vocale. Puteti suge zilnic comprimate cu zinc pentru a usura disconfortul la nivelul gatului.