| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa impresionez o fata la balul bobocilor si mi-a venit idee sa urc pe scena si sa ii cant o melodie.
Am voce dar problema este ca nu prea pot schimba tonurile fara sa cant "pitzigait".
Stiti vreo modalitate ca sa imi pot extinde aria vocala?(Adica sa pot canta si note joase si inalte fara sa fac o voce "pitzigaiata"

Va rog ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Problema mare cand canti e daca nu esti in gama. Atunci se aude ca *%&$&. Totusi nu stiu cat de incantata ar fi ea laughing. Adica ai sanse sa rusineze pentru ca tu faci ce faci in fata la toata lumea si crede-ma ca nu vrei asta laughing. Daca incerci totusi sa imi zici cum iese. Si sa bei si un pahar-doua inainte. Scapi de emotii.

| December a răspuns:

Pai asta nu se face peste noapte. Trebuie antrenament, mai precis niste lectii de canto (macar pentru incepatori - cateva acolo). Acuma eu nu vreau sa fac pe desteptul dar sper ca realizezi pe bune daca ai voce sau nu, fiindca iti dai seama ca daca o sa canti fals si aiurea o sa plece toata sala nu doar ea laughing. nu stiu ce melodie ti-ai ales dar ideea sa fie una pe care sa stii ca o poti stapanii binisor, decent, cu vocea actuala. Arfi bine daca ai avea pe cineva pe langa tine care sa aiba ureche muzicala si sa faci o incalzire a vocii. Tu sau ea sa cante la o orga, pian, chiar si muzicuta niste note alternante pe game diferitesi tu sa incerci sa le reproduci vocal. Dupa care, dupa ce ti-a incalzit corzile vocale, sa incerci si melodia propiu zisa de atatea ori pana iti iese bine. Ar fi chiar indicat sa te si inregistrezi daca poti si sa asculti cum a iesit. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru December):

Voi canta Theory of a Deadman- Outta my head!

| LittttleMonster a răspuns:

Buna.vroiam doar sa-ti zic sa nu canti Maroon 5 payphone pentru ca e mai mult dupa o despartire si nu prea merge la tine si la fata asta.Incearca one direction-what makes u beautiful.nu e grea.e frumoasa si intelegi si tu versurile, sunt potrivite.Sau one direction-another world.Nu spune ca nu iti plac versurile, fiindca sunt f frumoasa.Asculta melodiile astea si alege una.O sa fie incantata fata.love struck.Stiu ce zic.BAFTTAAAA!>:d

| anonim_4396 explică (pentru LittttleMonster):

Voi canta Theory of a Deadman- OUtta my head
Am voce, dar nujt cum sa fac notele alea de la I-I-I-I Nu imi permite vocea sa cant asa de inalt, in rest cant aproape ca in melodie.
Mai am 1 luna pana la bal deci am timp,
Stiti vreo metoda cu care as putea sa imi antrenez vocea pentru asa ceva?

| Trolley a răspuns:

Incearca Maroon 5 - payphone. Daca poti s-o canti esti cel mai tarewinking e usoara.