| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Exista `trucuri` pentru o voce mai frumoasa (pentru cantat)? Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| user777 a răspuns:

Eu fac cursuri de canto si cor si profesoara m-a invatat sa nu vorbesc dupa ce ma scol din somn timp de jumatate de ora, sa nu consum bauturi reci dupa ora 8 seara si nici dimineata inainte de ora 10 si sa fac zilnic vocalize, iar inainte sa cant de fiecare data sa incep cu exercitiile vocale. La mine functioneaza si imi intretin si voce. Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Da, există. Însă bănuiesc că sunt diferite în funcţie de stilul muzical pe care'l abordezi şi de voce. Recomandat ar fi să vorbeşti cu un profesor de muzică sau cineva care ştie despre ce vorbeşte, nu cu cei care răspund pe aici şi sunt neserioşi.

| Petraru_Ecaterina_1990 a răspuns:

Sa faci ex. vocale in fiecare zi, inainte sa canti e mai bine sa bei apa...pe mine apa ma ajuta sa cant mai lin si pot sa ajung mai usor de la note joase la notele de sus.