| BoboooBubuuu a întrebat:

Buna TPU Funda.Am nevoie urgent pana maine de o poezie pentru profesoare de 8 martie. Nu conteaza daca e de pe internet sau compusa de voi ci doar sa aiba rima si sa fie frumoasa. Mai repet o data 8 MARTIE PENTRU PROFESOARE. Care imi place cel mai mult primeste fundita. Multumesc. Pupici kiss

Răspuns Câştigător
| TeooTeo a răspuns:

Cine mulţumeşte oare
Dragei mele învăţătoare
Pentru grija ce o are?
Dac’aş fi un fulguleţ,
Aş pluti prin vânt semeţ
Şi-n privirea blândă, calmă,
Aş cădea sincer în palmă
Şi privită cu căldură
Aş ajunge-o picătură,
Iar de acolo, sprinteioară,
Ca un pui de căprioară,
Cu mult drag v-aş săruta
Bună învăţătoarea mea!

3 răspunsuri:
| Sclipiciosu a răspuns:

OOOOOOOO am invatat ca dreptatea mi-o fac eoooooo o o o o o
Si lumea nu mai vrea sa stea...toti vor sa plece undevaaaa a a a
Departe da stiu ca vorba buna in general castigaa
Si vreau saud un stadion cum striga OOOOOOOOOO OOO
Fundita ca are rimalaughing

| Andreeaaaaaa a răspuns:

De dragul tau pamantul
De ghiocei e plin
Si vin cocori din zare
Si cerul e senin.

Si-ntaiul fir de iarba
A rasarit in prag,
Si-nmugureste pomul
Sa-ti fie tie drag.

Invata-ma ce-i bine
Fereste-ma de rau
Iar eu voi creste vrednic
Si bun, de dragul tau.

| love_1617 a răspuns:

"Frumusetea paleste, iubirea se stinge, frunzele prieteniei cad. Secretul mamei este sa le supravietuiasca tuturor."

Primul cuvant pe care copilul il invata este "mama". Cuvantul "mama" este rostit de catre toti oamenii, cu mic, cu mare.

"Am vrut sa-ti culeg o floare,
Un mic ghiocel frumos,
Dar pana la urma moare
Si cui e de folos?

E ziua ta, mamico,
In dar ti-am adus inima
Si crede-ma, mamico,
Un dar mai frumos nu se putea.

Am vrut sa-ti culeg stelute,
Sa-ti fac un frumos colier,
Dar cine nu stie oare
Ca in zori stelutele pier?

Am vrut sa-ti culeg o raza
De soare, sa-ti prind in par,
Dar tu stralucesti mai tare
De dragoste si dor."

Ultima ninsoare-ncarca merii
Dar curand ei plini vor fi de floare!
Martie, mamico, sarbatoare!
Sarbatoarea ta si-a primaverii!

De 8 martie iti uram o primavara frumoasa, cu soare, fericire si toata dragostea noastra prinsa intr-un frumos buchet de ghiocei ce vestesc venirea unei noi primaveri

De 8 martie iti uram o primavara frumoasa, cu soare, fericire si toata dragostea noastra prinsa intr-un frumos buchet de ghiocei ce vestesc venirea unei noi primaveri!

De 8 Martie senin,
Intr-un cadru anonim
Primavara a sosit
In al iernii asfintit.
Primavara-n suflet va doreste …

Nu exista prilej mai minunat de daruire decat sa poti da zi de zi ce ai mai bun din tine. Sa poti sa inveti cu intelepciune si rabdare pe cel ce a venit la tine. Pentru calauzirea pasilor pe drumul vietii si stiintei, pentru invatarea si cunostintele daruite. Va multumim cu respect, doamna Profesoara! La multi ani!