| Taa_Roxana_Brunetha_1998 a întrebat:

multi prieteni mi-au spus ca am voce foarte buna pentru cantat, si i-am ascultat...am cantat, dar credeti ca ar fi necesar sa continui si cu ajutorul unui profesor sau profesoara de canto? Astept raspuns happy

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Draga Roxana, trebuie sa intelegi un lucru, ca vocea ta si urechea muzicala reprezinta doar MATERIA PRIMA care trebuie prelucrata, si doar un profesor de canto cunoaste tehnicile prin care se poate ajunge la un nivel performant de interpretare.
Stiu ca sunt exercitii plictisitoare si obositoare, care nu par deloc a-ti forma o alta voce decat cea pe care o ai, si totusi, ele ajuta enorm de mult un interpret, indiferent de genul muzical.
Acele tehnici de respiratie nu le poti afla si practica singura fara asistenta unui profesor de canto, deci, ai nevoie de studii muzicale.
Si daca esti pasionata de muzica, nu vad un motiv pentru care nu ai urma niste cursuri de canto!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Poti face cariera.Cu talentul tau si cu ajutorul unui profesor de canto.

| Zenithf a răspuns:

Daca vrei sa urmezi o cariera in muzica, atunci este bine sa te cultivezi in aceasta directie. Nu doar canto, ar trebui sa inveti si un instrument, sa faci istoria muzicii, sa ajungi cineva.
Mie imi pare rau ca nu am ascultat-o pe sora-mea si nu am tras sa merg pe drumul asta, ca acum sunt un amarat de inginer, cu o slujba care imi place asa-s-asa.

| untu a răspuns:

Daca ai o voce asa de frumoasa, mai trebuie slefuita putin, mai faci o scoala de canto si o profesoara sau un profesor bun te va ajuta sa mai exersezi putin in fiecare zi pana vei deveni mai buna! Inca un sfat, de ce nu incerci sa te inscrii la,, ROMANII AU TALENT!" si sa canti o melodie frumoasa preferata si sa incerci norocul! Bafta!

| Korman a răspuns:

Da ar trebui sa incerci si cu un profesor/profesoara de canto pentru ca asa poti fi promovata.

| Arianthe a răspuns:

Dacă îţi doreşti asta şi vrei să îţi faci o carieră, ba chiar să ştii secretele muzicii îţi recomand să urmezi cursuri de canto. happy