| dada_2571 a întrebat:

Voiam sa va intreb daca a fost cineva cu chitara in avion. Trebuie sa platesti ceva in plus? Ai loc unde sa o pui? Ca sa o dau la bagaje mari mi-e frica ca mi-o strica aia.

2 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut. Suna la compania aeriana ce va efectua zborul, fiindca e cam voluminoasa pentru un bagaj de mana si e mai bine sa stie dinainte cei de la check-in (poate iti rezerva unul din locurile cu spatiu mai mare pentru picioare- nu mai tin minte cum se numesc). Sper sa ti se permita, daca nu, macar sa iti puna pe ea sticker de "fragil" sa nu dea cei de la cala cu ea de-a dura. Plata suplimentara se face pentru bagajul de cala, nu pentru cel de mana din cate stiu eu (sau poate vrei sa ii cumperi bilet de avion chitarii. laughing ). N-ai de unde sa imprumuti si tu o husa intarita?! O varianta ar fi o husa normala si ceva vatelina pe dinauntru+ fragil= la cala. Bafta!

| clarobscur a răspuns:

Depinde de politica firmei de transport aerian. In general, daca ai obiecte care nu incap in compartimentul de deasupra capului destinat bagajului de mana ( in cazul tau nici o sansa sa incapa chitara acolo ) si nu incape nici sub scaunul din fata, va trebui sa rezervi un loc in plus destinat...chitarii! Da, asa prevede regulamentul. Si oricum, n-ai vrea in nici un caz sa-ti lasi chitara la bagajele de cala!