| biank98 a întrebat:

Vreau sa ma duc cu sorcova si as vrea sa cant ceva mai deosebit. Stiti variante mai deosebite ale cantecului?

Răspuns Câştigător
| AddaBăă a răspuns:

Sorcova, vesela,
Să trăiţi, să-mbătrâniţi,
Peste vară, primăvară,
Ca un păr, ca un măr,
Ca un fir de trandafir,
Tare ca piatra,
Iute ca săgeata,
Tare ca fierul,
Iute ca oţelul.
La anul şi la mulţi ani!
O altă variantă a textului este următoarea:[2]
Sorcova, vesela,
Să trăiţi, să-mbătrâaniţi,
Ca un măr, ca un păr
Ca un fir de trandafir.
Ca merii, ca perii,
În mijlocul verii;
Ca viţa de vie
La Sfântă Mărie
Tare ca piatra,
Iute ca săgeata
Tare ca fierul
Iute ca oţelul.
Vacile lăptoase,
Oile lânoase,
Porcii unsuroşi
Copii sănătoşi
Câte cuie sunt pe casă
Atâţia galbeni pe masă.
La anul şi la mulţi ani!
Să trăiţi să ne daţi bani. nu e ceva foarte deosebit, dar merge

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

te ajut eu happy Sorcova vesela/ Sa traiti, sa infloriti/ Ca un mar, ca un par/Ca un fir de trandafir/Tare, ca piatra/Iute ca sageata/ Tare ca fierul/Iute ca otelul/Sorcovita veselita/ Iesi afar' din gradinita/ C-au venit boieri cei mari / Si ti-au rupt o garofita/ Garofita cea frumoasa, sadita de dumneavoastra/Ploi la timp /Noroc la plug/Sanatate si belsug/Pe la toate casele, inimile vesele/ Prichi, prichi revarsat/ nici cocosii n-au cantat/Nici noi n-am intarziat/Numai Floarea-Soarelui si cu spicul graului,/sta in poarta raiului / Si priveste pe Hristos/Ca pe-un trandafir frumos./Cate cuie sunt pe casa, atatia galbeni pe masa/Cate frunze in frunzar, atati bani la buzunar. La anul si la multi ani! Sper sa o poti invata repedehappy