| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa-mi iau o chitara acustica, si de data aceasta m-am hotarat...sa aleg una dintre urmatoarele chitare :)) (deci nu-s hotarata pe care o voi cumpara.Fiindca nu am prea multa experienta sau pur si simplu am nevoie de pareri v-as ruga sa-mi spuneti cum vi se par urmatoarele:
1. http://www.esound.ro/Ibanez-V50NJP-Pachet-chitara-acusti ca,p-847.html
2. http://www.esound.ro/......-3448.html
3. http://www.esound.ro/Hohner-HW220N-Chitara-Acustica-natu r,p-2360.html
4. http://www.esound.ro/Squier-SA-100-Pachet-chitara-acusti ca,p-4488.html
5. http://www.soundcreation.ro/Chitare-acustice-Stagg-SW203 BK-id3932.html
6. http://thomashaus.ro/product_info.php?products_id=645.
V-as ruga sa-mi spuneti care credeti ca e cea mai buna:Eagletone-ul sau Stagg-ul? Dar pachetul Ibanez? Sa optez pentru Hohner:((~x(?
Mie, cel mai mult imi place Eagletone-ul dar nu stii cat este de bun. Daca mai aveam timp sa strang bani(pe 15 incep niste cursuri) imi luam un Fender sau o Takalina

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

Parerea mea (desi nu ma prea pricep): ia-ti oricare ai bani, dar nici prea scumpa, deoarece poti invata sa canti pe oricare, iar mai tarziu in viata nu stii ce te asteapta. poate te plictisesti si atunci iti dai seama ca ai dat banii pe degeaba (cumparand una prea scumpa), poate afli ca n-ai ureche muzicala etc. Oricum, daca nu te faci profesionist(a), atunci ti-e buna si una mai ieftina. Succes in alegere!

27 răspunsuri:
| pepenerosu a răspuns:

Chitara mea arata ca si nr 6happy doar ca a mea e hora reghinhappy recomand cu placere.nu m-a dezamagit de 4 aniwinking

| . a răspuns:

Am pus mana pe un Stagg d-ala; nici nu se compara cu alta chitara rece, da' cel mai bine ar fi sa mergi la un magazin sa probezi fiecare chitara in parte sa te lamuresti singur, poate ai gusturi diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu va suparati... vreau sa imi iau si eu o chitara acustica... una ieftina pentru incepatori, dar nu stiu prea multe despre chitari... puteti sa imi dati si mie niste sfaturi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspuns anonim:fa-ti un cont si intreabawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru Miha3332:

Eu te sfatuiesc sa iti iei fie un Ibanez V50NJP fir un Fender CD-60, il gasesti tot la Esound la 450 lei si este o chitara acustica foarte buna... e totusi Fender happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ti-as recomanda o chitara squier laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms de sfaturi.pana la urma mi-am luat o chitara Hohner(nu ma tinea buzunaru de alea mai bune dar si asta e buna pentru inceput. Daca o sa se prinda ceva de mine o sa-mi iau una mai buna)happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ultima

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca e mai bun Hohner-ul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vand chitar harley benton acustica vechime o saptamana. am cantat de 2-3 ori la ea tel 0761676221

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ibanez... e destul de buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-ati Takamine sau Behringer sunt foarte bune si costa si putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da...auzi.parerea mea este ca ibanezu este cea mai potrivita chitara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in aceeasi dilema. straight face Si eu vreau sa'mi cumpar o chitara, de preferinta culoarea sa fie neagra. Dar nu ma pricep... Oricum, nu'ti lua Reghin. Din cate am citit pe niste site'uri, nu's de buna calitate. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt site-uri bune cu chitari frumoase dar te-ai gandit daca sunt si bune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tensonu sau ibanezu eu zic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea 1; 3 sau 4

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mae, cea mai buna este 1; 3 sau 4

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna alegere este cea tenson celelalte nu au ce cauta daca nu esti profesionist ca mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu aceeasi problema... am ajuns la o concluzie dupa ce am citit toate commenturile: mai bine nu le citeam... toata lumea zice altceva laughing cred ca 1/2/3/4/5/6 e cea mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-mi place chitara nr 5. are un design mult mai frumos si pare sa fie si de calitate dar si mai tare i-ti recomand aceasta chitara http://www.muzicastore.ro/......ayer-Pack/

| usernamebpla a răspuns:

Chitara nr 5

| cryingfortheangels a răspuns:

In opinia mea pack-ul Ibanez este cel mai ok deoarece pentru un incepator este foarte bun. Si este si cea mai ieftina optiune pentru ca tot ce contine packul ar fi costat in alte circumstante in jur de 10 milioane. Acum tu faci cum consideri dar sper ca te-am ajutat.

| bloo_8714 a răspuns:

Deci fii atenta.
sa aleg o chitara perfecta trebuie sa tii cont de: cat de relaxat esti cand canti la ea, aspectul [pentru ca daca nu iti place nu ai atractie sa canti], si nu in ultimul rand materialele.
daca cauti o chitara acustica[western,rece] cauta sa aiba corzi din metal, cauti clasica corzi nailon. diferenta este urmatoarea: la chitara clasica cutia de rezonanta [sunetul pe care il scoate] are o raza mai mica si se aude mai incet, cu ea poti canta numai muzica de genu, corzi in nailon. chitara acustica are corzi din metal, cutie de rezonanta mai mare si cu ea poti canta: folk, western[country], pop.
calitatea este invers proportionala cu materialele din care este facuta :) cauta chitari in molid fata si mahon spate lateral daca se poate si gat. daca gasesti una din molid si mahon, echipata [husa, strap, corzi de rezerva, set pene]e si mai bine. incerca sa cauti margi renumite gen: fender si epiphone.
eu am cautat pe mai multe sit-uri si m-am decis la aceasta chitara: http://www.allegromusic.ro/......set-1.html

Sper ca te-am ajutat!

| Mihai1995 a răspuns:

Eu zic ca 2

| mogaldeata2005 a răspuns:

E buna chitara tenson

| mogaldeata2005 a răspuns:

E buna chitara acustica tenson.si e si la un pret bun.