| Isabela96 a întrebat:

Ca sa inveti sa canti la un instrument iti trebuie neaparat ureche muzicala?

6 răspunsuri:
| Isabela96 explică:

Nu prea am voce...dar imi place sa cant ...toata ziua cand sunt singura imi place sa fredonez melodii.

| DWDT a răspuns:

Ai nevoie de ureche muzicala pentru a face un instrument. dar poti sa ai ureche muzicala si sa nu-ti iasa nici cum sa canti la un instrument (nici macar dupa sedinte intregi). urechea muzicala o dobandesti la nastere, si foarte foarte greu o dobandesti. Si eu am facut chitara anul trecut dar nu ma descurcam deloc, avand in vedere ca am ureche muzicala si imi place foarte mult muzica. Urechea muzicala nu te ajuta doar la cantat, ci si la dans. Dupa ce m-am lasat de chitara m-am apucat de street-dance si am castigat ceva concursuri. te poti apuca de dans (dans de societate, popular sau in grupuri, gen pop, street) bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| JoanJett a răspuns:

Pai daca vrei sa canti la un instrument trebuie sa ai ureche muzicala. Daca te duci undeva sa canti probabil profesoara iti va da cateva ritmuri iar aopi tu sa le imiti. Mie mi-a batut 3 ritmuri ( cum faci si la scoala la ora de muzica atunci cand profesoara bate cu creionul in masa si tu trebuie sa faci ca si ea). Trebuie sa ai ureche muzicala deoarece atunci inveti mai repede sa canti, iti dai seama unde ai gresit. Daca ai voce e una iar daca ai ureche muzicala e alta. Succes!

| andreeaghm97 a răspuns:

Da,eu cant la flaut de trei ani si am ureche muzicala, o prietena de-a mea a intrerupt cursurile pentru ca nu avea ureche muzicala deci vezi si tu

| annamiia a răspuns:

Eu nu am nici voce, niciu ureche muzicala.
Acum un an am inceput sa merg la cursuri de chitara, eram varza si nu deosebeam notele muzicale. Dupa 3 luni am intrerupt sedintele.
Dar incearca, daca iti place atat de tare muzica, poate te vei descurca. :d