| an00nnim21 a întrebat:

Cântă cineva la chitară? Poți învăța sa cânți fără vreun curs doar din tutoriale? Si pentru un începător ce chitară recomandați să-și ia prima dată? Clasică, acustică sau electrică? Nu contează genul muzical, pe parcurs aș vrea să le achiziționez și pe celelalte!

1 răspuns:
| Cătălinajojo a răspuns:

Bună, nu știu dacă te ajută neapărat răspunsul meu, însă poate că da.
Am o prietenă la care învățasem puțin să cânt la chitară, pentru că ea avea, acustică. Sincer, mi se pare cel mai ușor tip de chitară, iar când vine vorba de învățat, pe YouTube există videoclipuri legate de notele muzicale. În rest, cam tu îți formezi modul de a cânta, și urechea muzicală în timp. (Repet, părere personală, însă poate că îți dă o mână de ajutor)?