| pdannysan13 a întrebat:

Cantarete celtice precum Loreena McKenitt sau Enya au venit si vin pe la noi in Romania?
Sau sunt cantarete romanesti care canta astfel de piese?

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

In Romania nu cred ca sunt, dar daca te intereseaza, Moya Brennan e prin zona. Imi place http://www.youtube.com/watch?v=SaWK1902ffU Pun melodia asta pentru ca Schiller e in zona mea :D "no matter who's wounding my heart, I know I won't fall down".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enya tocmai acum lucreaza la partea asta legata de concerte. Pentru ea e mai dificil sa-si redea muzica 100% live datorita tehnicilor ei de studio folosite in crearea albumelor(reverbatii ale vocii prin diferite microfoane, stratificari de voci, etc.), plus ca e si costisitor. Dar de abia daca va face turnee in Irlanda, Anglia, SUA, poate si Germania si Japonia... tarile in care are vanzari. In Romania sunt slabe sanse, de fapt, din punctul meu de vedere, nici nu exista sanse.
Loreena McKennitt e magnifica live, am vazut pe DVD concertul ala de la Alhambra. Canta mai bine decat in varianta studio/CD. Insa la fel e si in cazul ei. In Romania de abia vin cateva trupe decente de rock. La noi se promoveaza alte valori.
Solutia este practic una destul de clara. Daca vrem concerte/spectacole cu aceste 2 mari artiste(in adevaratul sens al cuvantului) trebuie sa ne ducem noi dupa ele, nu sa vina ele la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moya (Brennan-nume de familie) e chiar sora Enyei. Normal ca e prin aceeasi zona muzicala, nu geografica big grin
Cat despre artisti romani...neah! Nici vorba! N-am auzit, n-am vazut, n-am cunoscut si nici nu cred ca Enya sau Loreena sunt modele pentru artistii mediocri(majoritatea lor, nu toti) de la noi din tara.