| RockNbeer a întrebat:

Care dintre cele 3 tari scandinave credeti ca scot cele mai bune trupe de metal, sau...care este preferata voastra?

15 răspunsuri:
| LastChance a răspuns:

As prefera Finlanda pentru. ca aici sunt majoritatea trupelor de melodic death sau folk metal care-mi plac. Apoi urmeaza Suedia deoarece au si ei ceva trupe bune, iar la final Norvegia. Nu de alta, dar black metalul e cam redus in playlistul meu de la o vreme. big grin
Bafta!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Imi plac formatiile nordice, dar si cele din Germania.Hansi Kursch si Tobias Sammet sunt din Germania, asa ca pun si tara asta.

| RockNbeer explică (pentru BeyondTheDarkSun):

In cazul asta am putea sa ii mai adaugam si pe Rusii, eu ma gandeam doar la astea 3, le consider cele mai importante tari din scena metal.
Imi plac si unele trupe Germane, dar mai rar big grin.

| KristalPop a răspuns:

Arch Enemy. Îmi plac mai multe, dar Arch Enemy este în top 1 pentru mine.

| RockNbeer explică (pentru KristalPop):

Eu ma refeream la tari, care din ele crezi tu ca detin cele mai bune trupe? (cele 3).

| KristalPop a răspuns (pentru RockNbeer):

Norvegia atunci.

| fadnox a răspuns:

In genere nordicii astia au muzica buna, amintim si de Abba, dar si in zona metalului: Ensiferum (first of all), Korpiklaani, Children of bodom

| MaskOfSanity a răspuns:

Toate ţările scandinave scot formaţii foarte bune. Nordicii ăştia cred că au ceva suspect în sânge. Finlanda mi se pare totuşi cea mai bună. Ascult : Ensiferum, Finntroll, Korpiklaani, Norther, Wintersun, Turisas, Moonsorrow, Amorphis, Children of Bodom, Nightwish, Kalmah, Battlelore, Chthonian, Apocalyptica, Tarot, Winterborn, Sonata Arctica, Stratovarius, Crimfall şi Lordi. Sper să nu fi uitat ceva. Suedia e pe locul doi.
De asemenea, cum spunea şi Cioran mai sus, chiar dacă nu sunt scandinavi, nemţii sunt geniali.

| JulyStorm a răspuns:

Finlanda fara nici un dubiu.
De acolo vin cei de la: Nightwish, Apocalyptica, Him, The Rasmus, Amorphis, Entwine, Lordi, Negative, Lovex... si-ar mai fi.
Mi se par geniali oamenii astia!

| MetalForever a răspuns:

Suedia:Arch enemy,Marduk...
Finlanda:Children of Bodom,cateva trupe de power metal.
Norvegia:tot black metalul(Dimmu,Burzum,Immortal,Mayhem,Emperor,Enslaved.)
Norvegia,raspuns final,dar nu exclud trupe ca si Stratovarius,Nightwish si Wintersun, din Finlanda, parca.
Deci:Norvegia, Finlanda, Suedia.Defapt,nu ma pot decide, ascult in masura egale toate.laughing

| MetalForever a răspuns:

Totusi,poate Norvegia,nu sunt prea dus dupa death metal ''suedez'', dar apreciez foarte mult trupe ca si Immortal, Burzum, Gorgoroth, Enslaved..adica asta ascult cel mai mult, ma face sa fiu mai impulsiv uneori, ori mie imi place sa fiu putin autoritarhee hee.
Glumesc.Nu de aia.dar,da,aleg Norvegia(repet:nu ignor trupe Finlandeze sau Suedeze-gen Marduk, COB, Arch enemy etc, dar mai nou sunt foarte ''concentrat'' pe black metal, mai ales pe trupe ca Immortal si Mayhem.Sunt preferatele melewinking
Tot vad intrebari de muzica de genu:spune-ti si tu parerea!laughing

| Rockăr a răspuns:

Norvegia! Hmm, mayhem, Dimmu Borgir, Darkthrone.

| BOSSSMD2012 a răspuns:

Ai o mufa de tigan borit

| RockNbeer explică (pentru BOSSSMD2012):

Ti-am jignit eroul si acum te superi? laughing

| Nădzzz a răspuns:

Finlanda clar!