| andrusckkq a întrebat:

Care e diferenta dintre o chitara standard B si A?

2 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

N-am auzit in viata mea de o chitara de standard A sau B.Doar la amplificatoare am auzit de clasa A, B, chestii care sunt destul de avansate, nu toti au auzit de aceste separari. Banuiesc ca singura posibilitate mai ramane sa te referi la acordaj.Americanii folosesc in loc de do,re,mi,fa,sol,la,si - A,B,C, D, E, F, G. Standard B e acordajul standard Si, adica cea mai groasa coarda se acordeaza intr-unul din Si-urile dintr-o octava, iar restul ca si in Mi standard, iar la "A" e aceeasi chestie, doar ca (,) coarda cea mai groasa se acordeaza in La.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cand zic "ca si in mi standard", ma refer la diferenta de 4 semitonuri intre sol si si, si de 5 semitonuri intre celalalte corzi.