| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Care este diferenta dintre Mc si producator? Ce este flow-ul si beat-ul? Si daca puteti sa imi ziceti mai multe despre muzica rap.

Răspuns Câştigător
| Verne a răspuns:

MC-ul este acela care canta muzica rap si hip-hop (rapper), producatorul care mai are si rol de compozitor este cel care produce instrumentale (pot fii si mai multi producatori pe o piesa) flow-ul este in general la rapperi (ferul in care canta) beat-ul tot la muzica rap si hip-hop se gaseste mai mult (adica piesele care au batai). Muzica rap este acum unul din cele mai asculate genuri muzicale, ea a aparul in jurul anilor 60', cei mai buni rapperi sunt considerati: 2Pac, Ice Cube, Snoop Dogg, Xzibit... (negri), Eminem, Ice-T, Vanilla Ice... (albi), Parazitii si fosta La Familia (romani).

2 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Mc-rapper
producator-produce instrumentale
flow-modul de a canta
beat-instrumental

| escfreak a răspuns:

Conform wikipedia: A master of ceremonies (also used in its abbreviated forms MC or emcee[1]) or compère is the official host of a staged event or similar performance. An MC usually presents performers, speaks to the audience, and generally keeps the event moving. An MC may also tell jokes or anecdotes. The MC sometimes also acts as the protocol officer during an official state function.
In hip hop and electronic dance music, an MC, otherwise known as a rapper, is a music artist and/or performer who usually creates and performs vocals for his/her own original material.

De asemenea: PRODUCĂTÓR, -OÁRE, producători, -oare, adj., subst. 1. Adj. Care produce ceva, care dă naștere la ceva. 2. S. m. și f. Persoană care prin munca sa, produce bunuri materiale, valori științifice sau artistice. 3. S. m. Persoană sau societate care asigură finanțarea unui film cinematografic. – Produce + suf. -ător (după fr. producteur).

Diferenta o poti sesiza din citire.
Asculta muzica rap, nu e nevoie sa-ti zica nimeni ceva. O sa vezi singur/a