| myname93 a întrebat:

Care sunt diferentele dintre tipurile de tei? Acustica unei chitari depinde din ce fel de lemn de tei este? Chitara pe care vreau sa o cumpar e din tei american, dar o cunostinta de-a tatei imi poate face o chitara din tei european. Exista diferente ale sunetului dintre tipurile de lemn de tei?

3 răspunsuri:
| pilaf a răspuns:

Aici e o chestie destul de complicată. O chitară bună dintr-un lemn "ordinar", care a fost întreținută și pe care s-a cântat, mai ales dacă are peste 5-10 ani, poate suna mai bine decât o chitară dintr-un lemn rar. Sunt multe variabile.

Personal aș alege varianta cea mai ieftină, pentru început. În cazul în care banii nu contează, mergi pe varianta cu lemnul mai scump. O să merite în timp investiția.

| myname93 explică (pentru pilaf):

Mai exact, diferenta de sunet exista? Si daca da este una sesizabila sau va fi una f mica, aproape una insesizabila?

| pilaf a răspuns (pentru myname93):

Există, dar pentru cei cu ureche foarte bună. Pentru un cetățean obișnuit, nu prea se simte.