| Wøodenpints a întrebat:

Ce am învățat în 3 ani de TPU, la categoria muzică:
- Doar metalele e muzică dar nimeni nu știe de ce.
- Când cineva aduce în discuție o trupă de care n-a mai auzit nimeni, toată lumea se abține să spună dacă-i place sau nu. Toți așteaptă să vadă și alte păreri.
- O greșeală gramaticală există doar din momentul în care o observi tu și apoi îi cerți pe cei care o fac în continuare.
- După o vreme toți scriu cu diacritice.
- E foarte ok să dai răspunsuri gen „manele" sau „Fuego" când cineva întreabă de muzica preferată, dar să te ataci când lumea începe să te ia în serios. Doar e datoria lor să se intereseze ce muzică îți place ție ca să se prindă că tu de fapt făceai mișto.
- Când cineva lasă un link cu o melodie fără nici un motiv anume, trebuie să răspunzi și tu cu un link de la aceeași trupă sau una asemănătoare. De obicei se bagă melodii arhicunoasute, ca cei ce dau click pe ele să vadă doar titlul și să spună că-s epice. Doar nu vrei să-și piardă consătenii tăi 4 minute din viață cu o melodie de care n-au auzit, după care să-și spună părerea.
- Părerile despre o melodie vin colectiv, nu individual.
- Când te contrazici cu cineva care ascultă aceeași muzică pe marginea unei melodii, de obicei cearta se termină prin postarea a ceva ce le place la amândoi, după care citește alineatul cu 2 liniuțe de mai sus.
- Înainte să-i răspunzi cuiva dai click pe profilul lui să vezi ce muzică ascultă. Dacă e ceva ce-ți place ție, nu mai ești atât de dur în exprimare sau nici nu-i mai răspunzi. Dacă e ceva ce nu-ți place, ai încă un motiv să te iei de respectivul.
- Dezvolți un sistem de laudă reciprocă a gusturilor muzicale împreună cu alți utilizatori. Din când în când faceți mișto de manele spunând doar că vă place Guță.
- La un moment dat metaliștii se împart în două tabere și încep să arunce cu noroi unii în alții.
- Din când în când trebuie să semnalizezi ce muzică-ți place ție, lăsând un link de la o melodie pe care cel mai probabil o știe toată lumea.
- Tot ce se termină în –core e anusul metalului. Chiar dacă n-ai fi în stare să recunoști o melodie core și unii o confundă cu Kalmah (vă amintiți, nu?). Ipocriților.
- Iris sunt nașpa doar pentru că așa a zis Fotzey de la Truda.
- Scrii Metallica cu un singur L doar așa de chestie, să aștepți să se ia lumea de tine.
- O melodie postată la sfârșitul oricărui răspuns te scutește de argumentare.
- De când ai aflat de Kalmah, aceasta e cea mai bună trupă metal, sau oricum în top 3.
- Înainte spuneai că nu contează de cât timp cineva ascultă rock, însă acum după ceva vreme vii cu replica asta ca argument.
- Guță e un cuvânt amuzant indiferent de context, și subliniază cât de jos este în comparație cu gusturile tale muzicale.
- E ok să vorbești banalități cu un cunoscut postând 10+ răspunsuri gen chat la o întrebare, dar nu-ți convine când lumea face asta la o întrebare de-a ta.
- Fuego trebuie să apară în 5/10 răspunsuri date de tine. Doar e atât amuzant să spui că-ți place Fuego.
- Înainte de un concert întrebi cine merge, cu toate că tu ai stabilit dinainte cu cine te duci. Dar lumea trebuie să afle că tu te duci la concerte.
- Chat chat chat. Cât mai mult chat la o întrebare. Nu contează că ai id-ul respectivului, e mai interesant când vede toată lumea cum te distrezi tu din motive doar de voi știute.
- Când apare cineva nou la muzică a cărui gusturi nu le știi încă, dar pare să asculte metal, te abții de la comentarii până afli ce-i place. Pentru că-i posibil să-i placă ce-ți place și ție, și doar nu vrei să te cerți cu el, luând în calcul că sunt șanse să asculte metale de mai mult timp decât asculți tu.
- Fuego și Guță din nou. Doar sunt al dracu de amuzante numele astea. Iar cine te ia în serios clar e sub tine.
- J-rockul e de căcat.
- Ai tendința să pui monopol pe categoria muzică și să crezi că aceasta a fost făcută doar pentru metale sau muzica ce-ți place ție. Cine postează altceva, trebuie să se care.
- Spui că urăști muzica comercială, dar îți place vama (nu o să-ți mai placă după ce se ia toată lumea de tine că-ți place vama)
- E ok să fii obsedat de o trupă, dar dacă cineva e obsedat de ceva ce nu-ți place îi vei spune că-i fără viață.
Unii o să-și schimbe părerea despre mine după ce-am spus toate astea, iar mie o să-mi pară extrem de rău. Ștergeți-vă bala din colțul gurii și încetați cu pseudosarcasmul ăsta de 2 bani că nu impresionați pe nimeni.
Iar eu trebuie să mă abțin și să spun doar o mică partre din ce gândesc despre voi, deoarece cineva de la TPU îmi verifică la sânge întrebările, să nu cumva să jignesc pe cineva. S-a simțit cineva jignit de afirmațiile mele de mai sus? Nu? Păcat ar fi trebuit.

27 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Sincer acum.Cui crezi ca-i pasa?
(Nu scriu cu diacritice si-mi place Vama.Care-i problema? straight face)

| RockNbeer a răspuns:

Sunt absolut sigur ca in urma acestor obsevati lucrurile se vor schimba, nu...serios,nu-s ironic, chiar se vor schimba.

| BrokenArrow a răspuns (pentru RockNbeer):

Du-te breee, nu o sa se schimbe nimic. laughing
Chiar daca multi o sa se simta (mai ales la liniuna a 6a) nu o sa recunoasca nimeni. Si probabil nici nu o sa se schimbe.
Totusi sunt 2 variante: 1. Totul o sa ramana exact la fel, ca si cum nimeni nu ar fi observat (si vorbit) despre asta. 2. Userii de pe TPU o sa incerce sa mascheze pe cat posibil chestiile astea, desi in esenta tot la fel o sa fie.
Alt blat, aceeasi crema.

| Nucreeed a răspuns:

Ma regasesc si eu in ce ai scris p'aici.
I'm not that easily offended though.

| BlackFuneral a răspuns:

Uneori (mai mereu) chiar fac chat la întrebări, mă regăsesc în ceea ce ai scris tu și mă simt extrem de jignită.

| Duucu a răspuns (pentru BlackFuneral):

Mă bucur că eu n-am făcut niciodată chaturi la întrebări.Altfel mă făcea Udăn prost(sau idiot) și ajungeam de răsul tuturor rocărilor sad

| BlackFuneral a răspuns (pentru Duucu):

Cu tine fac chat cel mai des laughing). Taci că se enervează nenea.

| Zazu a răspuns:

Mi-am sters bala din coltul gurii, cam sarata ca era mixata cu nitica sudoare.
Auzi?! Mi-a placut aia cusickO melodie postată la sfârșitul oricărui răspuns te scutește de argumentare.
Mortala, m-a lasat plina de bale, zau.

offtopic:ma duc draq sa sterg melodia cu Hero din playlist, ca ma fac de ras pe TPU.

| Duucu a răspuns:

De acord cu @RockNbeer.
Mi se pare haios că mă regăsesc cam în jumătate din ce-ai scris, însă acum schimbul de link-uri e pe cale de dispariție.Și totuși, cu ce scop ai spus asta?

| mODIN a răspuns:

Ce spirit de observatie...eu in 3 ani de TPU de abia am observat oracolul.

| MaliciousDeath a răspuns:

Hai ca n-a fost mereu asa...

| KristalPop a răspuns:

Câta rahatul de mare ai scris aici...
Frate... Până la urmă, care-i problema ta că ascult eu Vama?
Da, îmi place mult Vama.
Sunt o persoană cu gusturi vaste, nu îmbâcsite ca ale tale!
Dacă tot te consideri mega metalist superior, să te duci să discuţi face to face cu alţi metalişti superiori în timp ce eu mă voi mulţumi în a asculta muzica ce-mi place.
Prea puţin îmi pasă ce ai învăţat tu în 3 ani de TPU.

| Wøodenpints explică (pentru KristalPop):

Gusturi îmbâcsite zici?

| KristalPop a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ce? N-am dreptate?
Nu am nici măcar o fărâmă de motiv să mă explic ție, iar faptul că eu ascult Vama, e strict treaba mea.

| Wøodenpints explică (pentru KristalPop):

Dacă nu-mi place vama înseamnă că am gusturi îmbâcsite? Ție-ți place bvb? nu? încuiatule.
Cam asta e logica ta.

| EvelinSml a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ma,tu asculti BVB si iti bati joc de Asking Alexandria? straight face

P.S.:Cui ii pasa ce ai invatat tu in 3 ani pe TPU?

| Wøodenpints explică (pentru EvelinSml):

BVB sunt un pișat de trupă. Nu ascult așa ceva.

| DarkBlood32 a răspuns:

Aia cu "Metalica" e adevărată laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ești fericit?
În mare parte ai dreptate.Am spus asta ca să te simți mai bine.
Am observat că te pupă cam mulți în fund.Fii mândru de asta.

| Wøodenpints explică (pentru anonim_4396):

Măcar de s-ar spăla la gură înainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liniuţa în care faci referire la concerte, majoritatea care au pus o întrebare de genul au făcut-o ca să mai găsească persoane care merg şi să se întâlnească, nu să se dea mare-n sculă că se duc ei la concerte.
L.E : Acum toţi vin şi fac câte o mărturisire gen :,, Îmi place Vama. Şi? Şi? Sunt de căcat? Ia-te-n gură cu mine ca să-ţi arăt că eu nu mă ghidez după ideile tale. ". = ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(@MaskOfSanity are dreptate, mai ales cu ultima replica.) Totusi mai bine nu faceai asta, e mai amuzant sa "admiri" cum se zbat ca pestii pe uscat dupa atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat si eu ceva, si mi-a luat doar cateva secunde. Doar 50% din cei care au raspuns au si citit tot ce-ai scris tu acolo. Eu unul, n-am citit tot. Ma doare-n cur ce-ai observat tu in 3 ani de zile la categoria ''Muzica''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, ''invatat'' e mult spus. De aceea eu am scris ''observat''.

| svartirhimnar a răspuns:

Îmi place Vama, şi? Pot să recunosc asta.

| MaskOfSanity a răspuns:

E amuzant rău cum toţi se scuză acum şi spun că pe ei chiar nu-i interesează ce ai scris tu aici, încercând să fie ironici şi amuzanţi.
Dar mai important de ţinut minte e că moldovenii put a hoit.

| MauriceCorelli a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Nu chiar. In piata comunala, azi-dimineata se vindea pe sub mana Perceive la 15 lei. Chilipir, nu alta. Moldovenii put a estetic, simetrie, frumusete sculptata si alte alea.