| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna atomi de carboni nulari?

1 răspuns:
| geo9090 a răspuns:

Poate te ajuta cu ceva asta. carbonului de a forma lanturi de atomi de carbon
CATENE=lanturi de atomi de carbon
CATENE SATURATE:
- liniare (atomii se leaga consecutiv, in linie): CH3-CH2-CH3
- ramificate (atomii se pot lega prin ramificari de la catena de baza): CH3-CH-CH3
CH3
- ciclice (atomii se leaga prin legaturi covalente simple formand o catena inchisa): CH2-CH2
CH2-CH2
CATENE NESATURATE:
- liniare: H2C=CH-CH3; HC=-CH
- ramificate: HC=-C-CH-CH3
CH3
-ciclice: CH2-CH2-CH2
CH = CH

Atomii de carbon pot fi NULARI (n), SECUNDARI (s), TERTIARI (t), CUATERNARI (c) in functie de
nr de covalente realizate cu alti atomi de carbon.
H
H-C-H => ATOM DE CARBON NULAR H2C=CH2 => ATOMI DE CARBON SECUNDARI
H

deasupra/dedesubtul fiecarui atom de carbon este scris tipul acestuia:

(p)
CH3
(p) | (t) (s) (p)
H3C -C- CH - CH2 - CH3
|(c)|
CH3 CH3