| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa canti din diafragma?
Nu prea le am cu chestiile astea
Vreau sa invat sa cant ca si James Hetfield si peste tot se spune ca el cant din diafragma

Eu cand cant melodii Metallica sun foarte gros de parca as canta agresiv cum canta Truda

Daca puteti sa ma ajutati as fi foarte recunoscator big grin

FUNDA!

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Nu se prea poate explica in scris, trebuie sa-ti arate cineva in persoana. Solistul de la trupa mea canta din diafragma (eu nu ma pricep deloc) si are legatura cu aerul si modul cum il scoate. Ma rog, pur si simplu nu pot sa explic aici, mai bine cauti un tutorial despre cantatul din diafragma pe youtube. Din cate stiu, poti scoate sunete mai inalte din diafragma, solistul meu urca putin mai sus de cum canta James pe kill'em all. Cantatul foarte sus iti distruge corzile vocale, noi nu cantam mai mult de 5 melodii pe repetitie cu vocea foarte inalta.

| Brofist a răspuns:

DIAFRÁGMĂ, diafragme, s. f. 1. Organ muscular-tendinos care separă toracele de abdomen și care participă la respirație. ♦ Cartilaj care separă cele două nări. Insa mai inseamna si membrană elastică (la microfon, telefon, gramofon etc.) care, prin vibrațiile ei, reproduce sunetele. happy

| KristalPop a răspuns (pentru Brofist):

Http://www.webdex.ro/online/dictionar/diafragm%C4%83
Ce deşteaptă eşti, fată...
Nu a întrebat ce înseamnă diafragmă, a întrebat ce înseamnă să cânţi din diafragmă.